۱۲شهریور/ روز مبارزه با استعمار انگلیس( سالروز شهادت رئیسعلی دلواری)

۱۲شهریور/ روز مبارزه با استعمار انگلیس( سالروز شهادت رئیسعلی دلواری)

۱۲شهریور سالروز شهادت رئیسعلی دلواری در تقویم ملی ایران به عنوان سالروز مبارزه با استعمار انگلیس نامگذاری شده که هر سال در استان بوشهر این روز گرامی داشته می شود.

رئیسعلی فرزند رئیس محمد در سال ۱۲۶۱ هجری شمسی در دهستان دلوار از توابع بوشهر به دنیا آمد.
وی بعد از اینکه قوای انگلیس بوشهر را به تصرف خود درآوردند، به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست‏های سنگینی بر آنان وارد کرد.
پس از اشغال بوشهر در رمضان سال ۱۳۳۳ هجری قمری، نیروهای انگلیسی قصد تصرف دلوار را می‏کنند، محلی که پیش از آن، چند بار سربازان انگلیسی به آنجا یورش برده و هر بار طعم تلخ شکست را چشیده بودند.
رئیسعلی همراه با یاران خود، علیه اشغالگران وارد نبرد شد و نیروهای متجاوز را که قریب به پنج هزار نفر بودند، تار و مار کرد.
جنگ میان رئیسعلی و دلیران تنگستان از یک سو و انگلیسی‌ها و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به طور پیاپی و پراکنده تا شوال ۱۳۳۳هجری قمری ادامه یافت و انگلیسی‌ها نتوانستند بر رئیسعلی و یارانش تفوق یابند تا اینکه سرانجام در حین مبارزه با دشمنان اسلام و ایران در دوازدهم شهریور ۱۲۹۴ هجری شمسی برابر با ۲۳ شوال ۱۳۳۳ هجری قمری در ۳۳ سالگی، از پشت مورد هدف گلوله فرد خائنی قرار گرفت و به شهادت رسید. خانه شهید رئیسعلی در دلوار به عنوان اثر تاریخی مرمت و به موزه تبدیل شده است.