سه شنبه 30 دي 1399 | Tuesday 19 January 2021
مجتمع مسکونی پارس جم

سهیلا حیدری کتابدار کتابخانه کودک و نوجوان فرهنگسرای توحید از حال خوب کار در کتابخانه فرهنگسرای توحید می گوید.

 ✏سوال ۱) لطفا خودتان معرفی کنید ؟
سهیلا حیدری هستم کتابدار کتابخانه کودک ونوجوان مجتمع مسکونی پارس جم .ساکن جم

سوال2) در ایام کرونا خدمات شما به مراجعه کنندگان چگونه است؟
در ایام کرونا ساعت کاری کمتر شده از 8 تا 13 در محل کار حضور داریم.همچنین تمهیدات بهداشتی نیز انجام شده که بتوانیم اوقات فراغت کودکن ونوجوانان را با کتاب پر کنیم.

✏سوال 3)کتابدار بودن شما چقدر روی زندگی شما تاثیر گذاشته است ؟

در اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی در نزد ایرانیان همین بس که در کلام شاعری نامی چون عبدالرحمن جامی این بیت آمده است

انیس کنج تنهایی کتاب است      فروغ صبح دانایی کتاب است

آری کتابداری سودمند ترین شغل است .بنده از روزی که کتابدار کتابخانه کودک و نوجوان شده ام روزهای خیلی خوبی را کنار فرزندانم و خانواده های مجتمع مسکونی گذرانده ام وبی شک تجارب زیادی را از آنها کسب کرده ومی کنم .عشق پیش نیاز کار کتابداری است پس اگر عاشق کتاب هستید شغل کتابداری شغلی سود بخش است .

✏سوال 4 )شما چقدر مطالعه می کنید ؟

در اوقات فراغت سعی می کنم با کتاب باشم

✏سوال 5 ) وضعیت کتابخوانی در مجتمع مسکونی پارس جم چگونه است ؟
خوب هست ولی انتظار بیشتری داریم

✏سوال 6)کدوم گروه سنی کودک و نوجوان بیبشترین مراجعه به شما دارند؟
۲تا ۱۰سال

✏سوال 7) کدام کتاب ها بیشترین خواننده را در بین مخاطبین شما را دارند؟
علمی .آموزشی .داستانهای کودکانه . داستانهای خارجی (نوجوان )

✏سوال 8) کتاب های موجود در کتابخانه کودک و نوجوان چه موضوعاتی دارند ؟
داستانهای خارجی .داستانهای کودکانه .مذهبی .علمی .آموزشی. روانشناسی. شاهنامه.مشاهیر .مرجع .روانشناسی

✏سوال 9)از سختی های کارتان بگوئید؟
بیشتر مردم فشار روحی حرفه‌هایی مانند کارکنان اجتماعی، پرستاران، اپراتورهای پلیس و آتش‌نشانی و معلم‌ها را درک می‌کنند. با این حال به ندرت مردم فشار روحی کتابداران را در نظر می‌گیرند. اگر یک روز را جلوی پیشخوان خدمات کتابخانه‌ای شلوغ بگذرانید، شاهد مردمی خواهید بود که برخی از آنان یک روز خوب را سپری می‌کنند ولی معمولا بیشتر آنها روز بدی دارند. اگر چند ماه را در آنجا بگذرانید شما شروع به دنبال کردن زندگی مراجعه کنندگان می‌کنید. شما به آنها نزدیک هم می‌شوید و بعضی اوقات به آنها کمک خواهید کرد تا سخت‌ترین مشکلات زندگی را حل کنند. سختی کار من با چهره شاد وخندان مراجعه کنندگانم اتمام می یابد

✏سوال 10) برای ترویج کتاب و کتابخوانی دربین ساکنین چه راهکاری دارید؟
 برگزاری بوستان‌های کتاب در سطح شهر بوستان‌های کتاب را می‌توان مراکز متکثر و کوچک‌تری جهت ارائه و معرفی کتاب‌های مختلف به شهروندان دانست

۲) برگزاری مسابقات مسابقات کتاب‌خوانی، مقاله نویسی و کتاب نویسی (در سطح کودکان و نوجوانان)، ویراستاری، طراحی جلد یا طراحی متناسب با داستان کتاب (مخصوص کودکان)، و ... 

۳_فعال‌سازی مراکزی جهت تعویض کتاب این کار نیز برای مردم هم از لحاظ اقتصادی به‌صرفه است و هم گامی در جهت ترویج کتاب‌خوانی است ???

بمناسبت هفته کتاب و کتابخوانی مصاحبه ای با کتابداران کتابخانه فرهنگسرای توحید انجام داده ایم که از نظر گرامی تان می گذرد. 

 1- ابتدا خودتان معرفی کنید/ ساکن کجا هستید؟

سودابه كلانتري ، ساكن جم ، شهرك ٣٧٢ واحدي

 

 

 

 

2- شغل شما چقدر در زندگی شما تاثیر دارد؟

شغل اینجانب تاثیر بسزایی در زندگی من داشته خدای را شاکرم که شغل اینجانب با کتاب و یادگیری برای خودم وافراد جامعه می باشد

و چه زیبا، پیامبر مهربانی ها فرمود: طلب‌ العلم‌ فريضة علي‌ كل‌ مسلم‌ فاطلبوا العلم‌ من‌ مظانه‌ واقتبسوه‌ من‌أهله

دانش ‌آموزي‌ بر هر مسلماني‌ واجب‌ است‌، پس‌ دانش‌ را از جايگاه ‌شايسته‌اش‌ جويا شويد و از اهلش‌ برگيريد. یادگیری علم از نگاه مذهب و مکتب ما شيعيان یک جهاد است و بسیار خوشحالم که درکتابخانه با انبوهی ازعلم سروکاردارم و برداشت خودم این است که یک توفیق الهی نصیبم شده

3- اعضاء خانواده شما اهل مطالعه هستند؟ چقدر؟

بله - همسرم در بيشتر در رشته تخصصي و كاريشون و فرزندان هم بيشتر مطالعه كتاب هاي علمي و داستاني

4- وضعیت کتابخوانی در مجتمع مسکونی پارس جم چگونه است ؟

با توجه به منابع غني كه در كتابخانه هاي مجتمع موجود هست و به دليل فرواني محتوا در فضاي مجازي،در امر كتابخواني كوتاهي مي شود.

5- کدام گروه سنی بیشتر به کتابخانه مراجعه می کنند؟

بيشترين مراجعين خانم هاي ٢٥ تا ٤٠ ساله هستند

6- کدام کتاب ها بیشترین خواننده را در بین ساکنین دارند؟

مراجعه كننده ها براي امانت از همه موضوعات و منابع موجود به كتابخانه تشريف مي آورند ولي بيشتر متقاضي كتب داستاني ، روانشناسي و فنون هستند

7- كتابخانه مجتمع شامل چه بخش هایی هست؟

شامل بخش هاي مرجع،٢ مخزن كتاب،سالن هاي مطالعه خواهران و برادران،نشريات ،سالن انجمن ها،مخزن كتب كودك و نوجوان ،ويدئو كلوب،اتاق قصه گويي،كتب اهدائي

8- از سختی های کارتان بگوئید؟

هر شغلي سختي هايي دارد. آنچه در ظاهر از فعاليت يك كتابدار به چشم مي‌آيد، امانت كتاب و خدمت‌رساني در مشاوره است. در حالي كه پشت صحنه نيز كتابداران كارهاي دشواري را چون فهرست‌نويسي و نمايه‌سازي منابع را انجام مي‌دهند كه بسيار ظريف و وقت‌ گير است. و دقت بسيار بالايي را مي طلبد.

لزوم به روز بودن دانش يك كتابدار وي را ناچار مي‌كند، بيشتر اوقات استراحت خود را به مطالعه و كنكاش علمي بپردازد.

 

 

 

9- برای ترویج کتاب و کتابخوانی در بین ساکنین چه راهکاری دارید؟

طبق فرمايش رهبر انقلاب كه در این باره می فرمايند: «این باید یك سیره و سنت در بین مردم ما بشود كه كتاب بخوانند و به بچه هایشان یاد بدهند.»

یا در جای دیگری می فرمایند: «كتابخوانی باید مثل خوردن و خوابیدن و سایر كارهای روزانه در زندگی مردم وارد شود.»

برای رسیدن به این هدف یعنی عادت به كتابخوانی و بسترسازی فرهنگی برای آن، یك برنامه ریزی صحیح و منطقی لازم است كه با ارایه راهكارها، فرهنگ كتابخوانی را در جامعه ایرانی عملی و به تداوم این فرهنگ در جامعه بايد پرداخته شود .

در شهرك؛ برگزاري مسابقات كتابخواني به مناسبتهاي مختلف -ايجاد ايستگاه كتابخواني در سطح شهرك مثلا در بازارچه ها ، پارك ،رستوران،كلينيك و ...(ديوار دانش)-برگزاري كارگاه نقاشي و روان خواني در محيط كتابخانه كودك جهت جذب فرزندان به امر كتابخواني-برگزاري كلاس هاي قصه گويي در ايام كرونا بصورت آنلاين- معرفي كتب جذاب بصورت كليپ براي سنين كودك و نوجوان - معرفي كتابخوان برتر-خريد تازه هاي نشر با توجه به نياز ساكنين و ...

10- نقش کتابخانه در ارتقاء و پیشرفت جامعه چیست؟

کتابخانه در ارتقاء وپیشرفت جامعه نقش پررنگي دارد طبق مطالعات انجام شده درآمارهاي کارشناسان داخلی متاسفانه سرانه مطالعه درکشورايران کمتر از اروپا و حتی گاهی آسیا میباشد که جای بسي تامل دارد و جای دارد متخصصان امر به تحقیق وتفحص بسيار برای رفع این معضل اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی بپردازند تا اینکه کتابخوانی و کتابخانه بتوانند رسالت حقیقی خود را بجای آورد زیرا بوجود آوردن انگیزه کتابخواني نیازمند رفاه نسبی افراد جامعه میباشد ،زیرا جامعه ای پیشرفت میکند که سرانه مطالعه بالا یی داشته باشد و کتابخانه میتواند نقشی اساسی درهرجامعه ای بوجود بیاورد باهمکاری و همیاری زیرساختهای اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی ...

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قراردادید، سخن پایانی؟

امید که با اندکی تلاش و پشتکار و همت مسئولین بتوانیم شاهراه حرکت همگانی به‌ سوی مطالعه را هموار نماییم

مدیر اجرایی، مجتمع مسکونی پارس جم به همراه رئیس خدمات عمومی بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهراز روند پیشرفت پروژه بهسازی و توسعه بیمارستان توحید جم بازدید کردند.

دراین بازدید که سرپرست و کارشناسان بخش های مختلف مستغلات توحید حضور داشتند، دکتر محمدی گفت : خیلی خرسندیم که این پروژه مهم و زیر بنایی در آینده کمک بسیار شایانی به خدمات دهی مطلوب تر به ذینفعان خواهد کرد.

وی اضافه کرد: از آنجائیکه که در آینده واحد مستغلات منطقه توحید بعنوان پشتیبان این پروژه می باشد و می بایست ازجزئیات تاسیسات زیر بنایی مطلع باشد ، کارشناسان واحدهای برق و تاسیسات مستغلات از مراحل عملیات و روند کار این پروژه بازدید میدانی انجام دادند.

گفتنی است با اتمام این پروژه بخش های مختلف اتاق عمل و استریل، اورژانس و ورودی، مورگ و تالاسمی ، بخش زایمان و مراقبت ویژه نوزادان NICU، بخش مراقبت های ویژه ICU، آشپزخانه،غذاخوری، رختشویی خانه و اسناد و ساختمان کرونا نوسازی و بهسازی خواهد شد.

شايان ذكر است اين پروژه از بودجه سرمايه اي بيمارستان توحيد در سر فصل بودجه هاي سرمايه اي شركت پالايش گاز فجر جم مي باشد كه در جلسات هيات امناي مجتمع مسكوني پارس جم در سال ٩٨ و ٩٩ مورد اتفاق نظر اعضا قرار گرفت و به لزوم تسريع در تامين اعتبار و اخذ پيمانكار پرداخته شد.

مدت زمان اين پيمان به مدت ٢٤ ماه پيش بيني شده است.

 

 

سرپرست روابط عمومی و امور فرهنگی مجتمع مسکونی پارس جم از برگزاری مسابقه دلنوشته « فهمیده ها » ویژه دانش آموزان و دانشجویان خبر داد.

علیرضا جهانگیری، سرپرست روابط عمومی و امور فرهنگی مجتمع مسکونی پارس جم گفت : به مناسبت 13 آبان ، مسابقه دلنوشته « فهمیده ها » ویژه دانش آموزان و دانشجویان توسط کتابداران کتابخانه های این مجتمع برگزار می گردد.

?علاقمندان تا پایان آبان ماه فرصت دارند تا آثار خود را به شماره واتساپ 09306479329 ارسال نمایند.

✍️ ضمناً مشخصات دانش آموز شامل نام ونام خانوادگی ، تاریخ تولد و مقطع تحصیلی در نوشته ارسالی درج گردد.

 

مدیر اجرایی مجتمع مسکونی پارس جم از مصوب شدن 50 درصد کمک شهریه کلاس های فرهنگی و هنری ویژه خانواده های کارکنان فجر جم خبرداد.
 
دکتر محمدی، مدیر اجرایی مجتمع مسکونی پارس جم گفت : بنا به درخواست واحدهای روابط عمومی و آموزش مجتمع مسکونی پارس جم، خوشبختانه در جلسه مورخ 30 مهرماه کمیته فرهنگی شرکت پالایش گاز فجر جم به منظور يكسان سازي خدمات در سطح شهرك، مشابه با مصوبه شركت مجتمع گاز پارس جنوبي از سر فصل آموزش در دومين جلسه کمیته فرهنگی این امر مهم مصوب گرديد.

دکتر محمدی اضافه کرد: این مصوبه از چندین سال قبل در کمیته فرهنگی مطرح بود که روز گذشته با نظر مساعد کلیه اعضا مصوب شد که از این پس 50 درصد کمک شهریه کلاس های فرهنگی و هنری به خانواده های کارکنان شرکت پالایش گاز فجر جم با تایید واحدهای مرتبط از طریق شرکت مزبور به کارکنان عودت داده خواهد شد.

گفتنی است در حال حاضر دکتر محمدی مدیر اجرایی وسرکار خانم هاشمی خواه مشاور امور بانوان و سرپرست خدمات اداری و رفاهی این مجتمع عضو کمیته فرهنگی شرکت پالایش گاز فجر می باشند.

دهه پایانی ماه صفر با شکوه و جلال خاصی در جوار شهید گمنام مجتمع مسکونی پارس جم برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، علیرضا جهانگیری زاده سرپرست روابط عمومی و امور فرهنگی مجتمع مسکونی پارس جم گفت: امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا و با تاکید مدیر اجرایی مجتمع و ستاد کرونا مبنی بر اولویت موارد بهداشتی و رعایت دستورالعمل های صادره شده با همکاری پایگاه های بسیج و اماکن مذهبی مراسم سوگواری دهه پایانی ماه صفر به مدت 4 شب در فضای باز بصورت یکپارچه برگزار شد.

جهانگیری زاده اضافه کرد: مراسم سوگواری بمناسبت سالروز رحلت پیامبر اسلام ، سالروز شهادت حضرت امام حسن مجنبی علیه السلام و حضرت امام رضا علیه السلام از روز چهارشنبه 23 مهر لغایت 26 مهرماه با رعایت کلیه مسائل بهداشتی در جوار شهید گمنام آرمیده در جوار مسجد پیامبر اعظم توحید این مجتمع برگزار گردید .

وی همچنین اضافه کرد :دراین چهار شب از بیانات حجت الاسلام قاسمی، مدیر ترویج فعالیت های قرآن و عترت معاونت فرهنگی دانشگاه علم و صنعت تهران و نوای کربلایی احسان بازیار استفاده شد .

 

 

 

 

♨️ابوالفضل حسین پور از مجتمع مسکونی پارس جم خداحافظی کرد.

?دکتر سعید محمدی، مدیر اجرایی مجتمع مسکونی پارس جم در جمع سرپرستان این مجتمع از تلاش ها، پیگیری و عملکرد دوران تصدی ابوالفضل حسین پور بعنوان سرپرست حراست این مجتمع تقدیر و برای ایشان در سمت های بعدی آرزوی موفقیت نمود.

?گفتنی است در این جلسه یوسف طاهری بعنوان سرپرست حراست مجتمع مسکونی پارس جم معرفی شد.

 

 

HSE یک واحد ستادی و امدادی است که ایمنی و ایستگاه آتش نشانی نقشی امدادی ایفا می کند، ایمنی در بخش پیشگیری از بروز حوادث و آتش نشانی به عنوان نیروی امداد و نجات در حوادث پای کار است.

واحد ایمنی مجتمع مسکونی با 3 نفر نیروی انسانی سعی دارد با ارزیابی و شناسایی میزان ریسک  فعالیت های شغلی مخاطرات آن را در سطح مجتمع مسکونی مسکونی به حداقل برساند، از دیگرفعالیت مهم این واحد بازرسی و بازدید های دوره ایی از کلیه نقاط کارگاهی، تجاری، اداری و سطح مجتمع می باشد که با شناسایی موارد ناایمن و ارجاع به واحد های مربوطه جهت رفع آنها پیگیری های لازم انجام می شود.
کارکنان و ساکنین محترم می توانند با شماره تلفن های 4036 و 4398 با کارشناسان ایمنی این واحد در ارتباط باشند.

ایستگاه آتش نشانی با 4 افسر آتش نشان و 16 نیروی آتش نشان در مجتمع مسکونی پارس مستقر است که در هر شیفت کاری 5 آتش نشان حضور دارند، خطوط تلفن 125 در توحید و 125# در نواحی تندگویان سریع ترین راه ارتباطی با ایستگاه آتش نشانی می باشد، در صورت تماس از طریق تلفن همراه و شماره گیری 125 ارتباط با آتش نشانی شهرداری جم برقرار می شود، به همین خاطر ساکنین محترم می تواند با ذخیره تلفن ۰۷۷۳۱۶۸۴۱۵۰ در تلفن خود به اسم آتش نشانی در مواقعی که به تلفن منزل دسترسی ندارند با شماره گیری این شماره از طریق تلفن همراه مستقیما به ایستگاه آتش نشانی مجتمع مسکونی پارس ارتباط برقرار کنند.
از مهمترین فعالیت های ایستگاه آتش نشانی برگزاری مانورها وکلاس های آموزشی بصورت تئوری و برنامه های تمرینی بصورت عملی است تا با کسب مهارت های لازم بتوانند به بهترین شکل موجود در عملیات های امدادی حاضر شوند آتش نشانان ما با بضاعت و کمبود های موجود  سعی می کنند تمرین های مهمی چون منطقه شناسی، انواع عملیات های اطفا، نجات از ارتفاع و برگزاری مانورهای اطفا و نجات بصورت هفتگی و منظم انجام دهند.

از دیگر فعالیت های این ایستگاه بازدید های ماهانه از تجهیزات آتش نشانی است که در سطح مجتمع مسکونی وجود دارد، بازدید ماهانه از 700 کپسول آتش نشانی و تجهیزاتی نظیر هیدرانت ها و هوز ریل های آب آتش نشانی از گوشه کوچکی از تلاش های شبانه روزی پرسنل آتش نشانی است.

کارکنان و ساکنین می توانند جهت ارتباط با اتاق کنترل آتش نشانی با شماره 4150 شماره گیری کنند و با شماره تلفن 4037 با افسران آتش نشان ما در ارتباط باشند.

 

?نفرات برگزیده مسابقه کتاب خوانی محرم، فصل وصل مشخص شدند.
?این مسابقه در سه رده بزرگسالان و با محوریت کتاب آفتاب در مصاف ( درس هایی از عاشورا )، در رده جوانان کتاب پدر، عشق، پسر و در رده نوجوانان کتاب جنگجوی کوچک برگزار گردید.
?گفتنی است با همکاری روابط عمومی و پایگاه بسیج توحید به 30 نفر از شرکت کنندگان( اسامی در پوستر می باشد) جوائزی به رسم یادبود اهداء می گردد.
? لازم به ذکر است جوائز افراد برگزیده سوم مهرماه بعد از نماز مغرب وعشاء در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس در جوار شهید گمنام تقدیم حضورشان می گردد.

 

سرپرست آموزش مجتمع مسکونی پارس جم از دوره آموزشی مجازی طب سنتی اسلامی در این مجتمع خبر داد.

 

♨️ برگزاري دوره طب اسلامي ـ سنتي (مجازي)


?‍?استاد دوره: خانم دكتر قورچيان محقق و مدرس در رشته طب سنتي ايراني

?️ تاريخ برگزاري دوره: 99/06/03 به مدت يك روز

⏱️ ساعت برگزاري: 9 الي 13

? مهلت ثبت نام: 99/05/31

? جهت ثبت نام روي لينك زير كليك كنيد:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScLBHUoTKFKJB01je8wdFz5HQ7k6OzZa3P1ojDcANywWshAHQ/viewform?usp=sf_link

 

 

از نگاه دوربین

تمامی حقوق برای مجتمع مسکونی پارس جم محفوظ است . طراحی و پیاده سازی : ساوان

Template Design:Dima Group