شنبه 15 آذر 1399 | Saturday 5 December 2020
مجتمع مسکونی پارس جم

بحران هویت می‌تواند در دوران نوجوانی رخ دهد، به طور معمول بحران هویت قبل از بزرگ سالی پیشرفت می کند و لازم است مرحله‌ی نوجوانی را ترک کند تا بتواند به عنوان یک بزرگ سال عمل کند. بدون کشف هویت در این دوران، بحران هویت با علائمی مانند دوری از اجتماع، ارتکاب به جرم یا مصرف مواد مخدر، رفتار‌های منفی و عدم اطمینان به اهداف یا هویت رخ می‌دهد.

ولد، نوزادی، کودکی و بعد نوجوانی؛ این مراحلِ رشد یک فرزند در خانواده است. هر دوره از رشد فرزندان شرایط و مسائل خاص خودش را دارد که والدین حساس و آگاه، در این زمینه حتماً به دنبال کسب اطلاعات و افزایش آگاهی هستند؛ چراکه یک پدر و مادر آگاه می دانند اگر می‌خواهند نقش تربیتی مؤثر و مقتدرانه‌ای داشته باشند، دانستن این موضوع که در بدن و روان فرزند، چه اتفاقی در حال رخ دادن است به آن ها کمک می کند، فرزند خود را بهتر درک کنند و از طرفی با توجه به سن او، نیازهای او را پاسخگو باشند تا خانه و خانواده، همچنان مکانی امن و سالم برای رشد فرزند باشد.
 
یکی از دوره‌های بحرانی‌ و حساس زندگی، دوره نوجوانی است. این دوران با سختی ها و دشواری های بسیاری همراه است و دلیل این امر آن است که نوجوان، خود را بزرگ تر از کودکان و کوچک تر از بزرگ سالان می بیند و درواقع نوجوان در مرز بین کودکی و بزرگ‌سالی قرار می گیرد. والدین نیز با عدم درک مناسب نسبت به این شرایط نوجوان، برخی اوقات از نوجوان خود انتظارات نامناسب و بالاتر از سن او دارند. محققین علم روانشناسی علت بسیاری از معضلات دوران بزرگ ‌سالی را ناشی از نحوه عبور از دوران هویت یابی نوجوان می دانند.
 

نوجوان و فراز و نشیب های مسیر هویت یابی  

معنای هویت

هویت یا کیستی به مجموعه نگرش ‌ها، ویژگی ها و روحیات فرد و آنچه وی را از دیگران متمایز می کند، گفته می ‌شود. هویت عبارت است از مجموعه خصوصیّات و مشخصات اساسی اجتماعی، روانی، فرهنگی، فلسفی، زیستی و تاریخی همسان که به رسایی و روایی بر ماهیت یا ذات گروه، به معنای یگانگی یا همانندی اعضای آن با یکدیگر دخالت کند و آن ها را در یک ظرف مکانی و زمانی معیّن به‌طور مشخص و قابل قبول و آگاهانه از سایر گروه‌ها و افراد متعلّق به آن ها متمایز سازد.
 
زمانی که شخصی از‌ حقیقت‌ یک چیز یـا پدیده‌ای می پرسد، درواقع می خواهد هویت آن را درک کند. در روان‌شناسی نیز تعاریف گوناگون برای هویت ارائه شده است، از‌جمله‌: هویت‌ به معنی هستی وجود است. چیزی که وسیله‌ شناسایی‌ فرد باشد، یعنی مـجموعه خـصائل فـردی و خصوصیات رفتاری که از روی آن، فرد بـه‌ عنوان عـضو یـک گروه اجتماعی شناخته‌ شود‌ و از‌ دیگران متمایز گردد.
 
زمانی که انسان نسبت به حقیقت هستی و وجود خود سؤال می کند یعنی به دنبال هویت خود است؛ لذا به دنبال پاسخ به سؤال هایی نظیر از کجا آمدم و به کدام مقصد حرکت می کنم و ... است.
 
 هویت انسانی، مقوله‌ای اجتماعی است. همه انسان ها به هنگام تولد، فارغ از اینکه در کجای زمین به دنیا می‌آیند و یا از چه تعلق قومی و قبیله‌ای برخوردارند، دارای ویژگی‌های یکسان نوع انسانی، در میان انواع موجودات زنده هستند و هیچ گونه تفاوت ماهوی با یکدیگر ندارند؛ بنابراین، مقوله هویت انسانی که در دوران رشد و تکوین انسان در جامعه شکل می گیرد، کاملاً اجتماعی و جامعه شناسانه است و ربطی به خون و نژاد و رنگ پوست و ... ندارد.

 

نوجوان و فراز و نشیب های مسیر هویت یابی
 

بحران هویت چیست؟

بحران هویت می‌تواند در دوران نوجوانی رخ دهد، به طور معمول بحران هویت قبل از بزرگ سالی پیشرفت می کند و لازم است مرحله‌ی نوجوانی را ترک کند تا بتواند به عنوان یک بزرگ سال عمل کند. بدون کشف هویت در این دوران، بحران هویت با علائمی مانند دوری از اجتماع، ارتکاب به جرم یا مصرف مواد مخدر، رفتار‌های منفی و عدم اطمینان به اهداف یا هویت رخ می‌دهد.
 
در سنین نوجوانی شخص به دنبال هویت خود می گردد. هرچند این بحران هویت فقط در سنین نوجوانی ایجاد نمی شود و ممکن است در دوران بزرگ سالی نیز رخ بدهد اما اهمیت هویت یابی در این سنین به خاطر این است که نتایج شکل گرفتن شخصیت و هویت یابی، به صورت کاملاً مستقیم در سنین بالاتر نمود پیدا خواهد کرد و به عبارت دیگر هویت یافته شده در نوجوانی، خط مشی زندگی را رقم خواهد زد.
 
عدم درک صحیح از هویت، آثار مخربی بر حیطه های فردی و تأثیرات اجتماعی و بین فردی نامطلوب فراوانی خواهد داشت. نتیجه آن، ایجاد نقص و نارسایی در هـویت فـردی‌ و اجتماعی‌ است‌ که درنهایت به «بحران هویت» منجر خواهد شد.
 

آثار و نشانه‌های بحران هویت

فرد در خلال بحران هویت دچار آشفتگی و سردرگمی در مورد نقش‌های خود در خانواده و جامعه می‌شود و مدام در حال رنج کشیدن است. در این وضعیت احساس می کند منزوی، مردد، افسرده، تهی و مضطرب شده ‌است. فرد امید خود را از دست می دهد. او می داند لازم است تصمیمات مهمی را اتخاذ کند، اما برای آن ها کاری از دستش بر نمی آید و در مورد همه چیز تردید دارد. از طرفی نوعی فشار از سوی جامعه و خانواده بر روی خود حس می کند. در طی این آشفتگی فرد به جای پیشرفت، پسروی می کند و مدام دچار دوگانگی و تضاد می شود.
 

نوجوان و فراز و نشیب های مسیر هویت یابی
 

دلایل بروز بحران هویت

روانشناسان ریشه‌ی فقدان هویت را در دوران کودکی می‌دانند؛ درصورتی‌که فرد از لحاظ روحی و روانی به طور کامل تغذیه نشده باشد، در بزرگ سالی نمی تواند به شناخت خود بپردازد و باورهای مرتبط با هویت خود را شکل بدهد. اریک اریکسون روانشناس برجسته، معتقد است که محیط، نقش حیاتی در ایجاد آگاهی از خود و شکل دادن احساسات در کودک را بازی می کند. او بیان کرد مراحل رشد در هشت مرحله که به هم مرتبط هستند طی می شود که اگر ما آن ها را به درستی طی کنیم نتایج مثبتی در مورد هویت به دست می آید.
 

راهکارهای کاهش بحران هویت

برای درمان بحران هویت، برخی از رفتارها لازم است والدین و مربیان انجام بدهند و بعضی از اعمال نیز لازم است فرزندان و نوجوانان برای اصلاح و به ثبات رسیدن وضعیت خود مورد توجه قرار دهند.
 

الف: راه‌ های کم کردن بحران هـویت یابی در نوجوانان که مربیان و والدین باید توجه کنند عـبارت است از:

1- تقویت روحیه اعتمادبه‌نفس و خودباوری در نوجوان به وسیله شرکت دادن او در عرصه های تأثیرگذار اجتماعی.
2- شنیدن اظهارنظرهای نوجوان و بها دادن به او.
3- آشنا کردن نوجوان با معارف و تعالیم دینی.
4- مهیاکردن شرایط هم‌اندیشی ‌و تبادل فکری‌ بـا نسل نوجوان.
5- بالا بردن اطلاعات و آگاهی های نوجوان برای رفتار صحیح و معقول در ناملایمات زندگی.
6- دقت و توجه به برنامه هایی که نوجوان ما مشاهده می کند.
7- بازبینی محتوای کتاب های درسی.
 

ب: کارهایی که خود نوجوان باید انجام بدهد. ما در این راهکار ها می خواهیم به صورت مستقیم با نوجوانان صحبت کنیم:

راهکارهای زیر به شما کمک می‌کنند تا دریافتن هویت خود به صورت فردی مستقل، موفقیت‌آمیز عمل کنید. توجه داشته باشید که رسیدن به هویتی واحد، درنهایت به باورها و منبع کنترل شما بستگی دارد. آیا کنترل زندگی خود را در دست دارید؟ یا مدام خود را قربانی محیط می‌پندارید؟
 
1. بررسی هویت
به دنبال جستجوی هویت خود باشید؛ خصوصیات و خلقیات خود را یادداشت کنید. برترین‌ها را تقویت و خصوصیات نامناسب را کاهش دهید. ارزش‌های خود را بررسی کنید. چه چیزی در زندگی برای شما مهم‌تر است؟ زندگی تان را با چه اصولی تعریف می کنید و چگونه به این اصول دست یافته‌اید؟ سعی کنید چهارچوب‌هایی را در مورد مسائل اخلاقی، رفتاری، مذهبی، شغلی، تحصیلی و... برای خود مشخص کنید. در این زمینه لازم است تحقیقات و مطالعات خود را بالا ببرید.
 

 نوجوان و فراز و نشیب های مسیر هویت یابی
 

2. تصور خود در بهترین حالت
در این مورد تجسم سازی، کمک بسیار زیادی به شما می کند. تصور کردن خود در بهترین حالت و با جزئیات به شما کمک می کند تا به خود اعتماد و امید بیشتری داشته باشید؛ علاوه بر این تصور کردن خود در بهترین وضعیت به صورت ناخودآگاه به شما کمک می کند به آن وضعیت برسید. هر چند که لازم است تمام تلاش ذهنی و فیزیکی خود را برای بهبود شرایط و رسیدن به هویتی واحد به کار ببرید. این کار شما را مجبور می کند هویت کنونی خود را به طور دقیق بررسی کنید و برای رسیدن به بهترین خود تلاش کنید.
 
3. آمادگی برای تغییر و تحول در زندگی
خودتان را برای ایجاد تغییرات گسترده در زندگی آماده کنید. برای این که از وضعیت آشفتگی هویتی خارج شوید، لازم است تغییرات بزرگ را بپذیرید و برای ورود آن‌ها به زندگی خود آمادگی داشته باشید. در این مسیر لازم است به خودشناسی برسید؛ با خود بیاندیشید از این زندگی چه می خواهید و چه آرزوهایی دارید؟
 
4. گسترش روابط بین فردی
روابط دوستانه‌ی خود را گسترش دهید. ارتباط با دیگران باعث می شود از حالت انزوا بیرون بیایید و به ثبات در هویت خود دست یابید. داشتن رابطه قوی و صحیح با دوستان و خانواده علاوه بر این که در شما احساس تعلق خاطر ایجاد می کند، کمک می کند تا نقش ها و به دنبال آن هویت خود را بهتر بشناسید
 

نتیجه:

چنانچه ابعاد گوناگون دوران نوجوانی مورد توجه و دقت قرار بگیرد متوجه می شویم که اگر در این دوران شخصیت نوجوان ما به صورت صحیح و مناسب شکل بگیرد، در آینده فردی دارای قوت و توان تصمیم گیری و شخصیتی مستقل درمراحل مختلف زندگی و خلاق و کوشا پرورش خواهد یافت.
 
آگاهی اندک و یا عدم آگاهی کامل و صحیح از تغییرات جسمانی و جنسی، چه در دختران و چه در پسران، نوجوانان را گیج و سردرگم می کند و این مسأله پیامدهای منفی و زیان‌باری به دنبال خواهد داشت و ممکن است این اطلاعات را از منابع دیگری مثل هم‌سالان به دست آورند که ممکن است اطلاعات ناقص و نادرستی داشته باشند؛ بنابراین، پدر، مادر و معلمان، وظیفه دارند اطلاعات کافی در خصوص تغییراتی که در دوران بلوغ در نوجوان اتفاق می افتد، به تدریج و حتی یکی دو سال قبل از دوران بلوغ جسمی در اختیار فرزندان قرار دهند. توصیه می‌شود این اطلاعات از طریق والدین در اختیار فرزند قرار گیرد تا نوجوان راحت ‌تر بتواند سؤال ها و مسائلش را در میان بگذارد.

۲۹ مهر سال ۱۳۳۳ شمسی یکی از نمایندگان مجلس ۷ ساعت علیه بدترین قرارداد نفتی تاریخ ایران سخن گفت و سپس این قرارداد تنها با ۵ رأی مخالف به تصویب رسید. آن زمان، روزگار دیگری بود؛ روزگار ضعف بود!

سر انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها کلاه گذاشتیم!

همین دیروز|گروه تاریخ خبرگزاری فارس ـ امین رحیمی: کودتای ۲۸ مرداد که به نتیجه رسید معلوم شد ملی شدن صنعت نفت به نتیجه نمی‌رسد. پهلوی دوم با کمک انگلیس و آمریکا بازگشته بود و حالا وقت آن بود که خارجی‌ها بیایند و غنیمت جمع کنند. برای اولین‌بار در تاریخ «هفت خواهران» که شرکت‌های بزرگ نفتی آن روزگار بودند با هم ائتلاف کردند و به همراه یک شرکت فرانسوی با مقامات رژیم پهلوی پشت یک میز نشستند تا ببینند خب، چه خبر است! نتیجه‌اش قراردادی شد که نفت ایران را ملی می‌دانست؛ ولی منافع ناشی از آن را متعلق به خارجی‌ها! در ‌واقع در قرارداد کنسرسیوم، نفت تا وقتی زیرزمین بود مال ایرانی‌ها بود و هنگامی که روی زمین می‌رسید، متعلق به شرکت‌های نفتی خارجی می‌شد. قرارداد کنسرسیوم قراردادی بود با متنی بسیار پیچیده و پر از ابهام که برخی معتقدند پیچیده‌ترین و صعب‌الفهم‌ترین قرارداد تاریخ ایران است. البته فقط برای این‌که قرارداد به مجلس و مردم ایران قابل عرضه باشد در سراسر متن به جای حق‌الامتیاز نوشتند «پرداخت مشخص» و به جای حق‌انحصاری نوشتند «حق مانع‌للغیر»! 

«علی امینی» وزیر دارایی رژیم پهلوی در حال امضاء قرارداد کنسرسیوم

معاف از مالیات و غیرقابل‌لغو!

شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکایی، انگلیسی، هلندی و فرانسوی در قالب یک کنسرسیوم امتیازاتی از ایران گرفتند که در آن دوران بی‌سابقه بود. حق اکتشاف، استخراج و فروش نفت ایران به مدت ۲۵ سال به اعضای کنسرسیوم اعطا می‌شد و اجازه داشتند این قرارداد را پس از پایان این مهلت تا ۳ دوره ۵ ساله هم تمدید کنند؛ یعنی در مجموع ۴۰ سال! قیمت نفت را هم که خودشان تعیین می‌کردند؛ چون آن‌روزها بیش از ۸۵ درصد بازار نفت جهان در اختیار «هفت خواهران» بود. به ایران نیز نیمی از سود خالص فروش نفت را می‌دادند. البته پس از کسر هزینه‌های جورواجور اکتشاف و استخراج و فروش و حمل و غیره. علاوه ‌بر ‌آن پرداخت هزینه‌های مربوط به تامین زیرساخت‌ها، ساخت جاده‌ها و خطوط ارتباطی مرتبط با حمل ‌و ‌نقل نفت و همچنین اسکان و بهداشت و درمان و امنیت کارکنان صنعت نفت با ایران بود. این قرارداد توسط هیچ قانونی در ایران قابل فسخ یا تغییر نبود و درآمد خارجی‌ها از فروش نفت نیز از مالیات معاف بود.

جالب‌تر از همه اینکه ایران پذیرفت ۲۱ میلیون لیره به عنوان غرامت به یکی از اعضای کنسرسیوم یعنی شرکت نفت بریتانیا بپردازد؛ بابت اینکه قبلا به دلیل تحولات ناشی از نهضت ملی شدن صنعت نفت عملیاتش در ایران متوقف شده بود. 

عکسی از بازدید اعضای کنسرسیوم نفتی از پالایشگاه آبادان

نیروی اتم به جای سوخت نفت!

وضعیت قرارداد کنسرسیوم به گونه‌ای بود که پهلوی دوم نیز تا سال‌ها از سهم کم ایران در منافع حاصل از فروش نفت طبق این قرارداد اعتراض داشت؛ ولی خودکرده را تدبیر نیست. این قرارداد را به دلیل این‌که ایران کاملا در موضع ضعف قرار داشت و دست خارجی‌ها برای تحمیل شرایط ناعادلانه کاملا باز بود، می‌توان بدترین قرارداد نفتی تاریخ ایران دانست. اما تلخ‌تر از همه این اتفاقات نطق جناب «فضل‌الله زاهدی»، نخست‌وزیر وقت و فرمانده نظامی کودتای ۲۸ مرداد درباره قرارداد کنسرسیوم است. وی در توجیه این قرارداد برای نمایندگان مجلس گفته بود که سر انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها کلاه گذاشته‌ایم؛ چون: «تا هفت ـ هشت سال دیگر نیروی اتم جای سوخت نفت را در دنیا می‌گیرد و ذخایر نفت ایران بی‌مصرف می‌ماند. بنابراین پس از ۱۰ سال هرچه از کنسرسیوم بگیریم، وجهی بازیافتی است!»

سپهبد «زاهدی»، نخست‌وزیر وقت می‌گفت در این قرارداد سر خارجی‌ها کلاه گذاشته‌ایم چون نفت ایران پس‌از چندسال بی‌مصرف می‌شود!

 امروز در تاریخ مناسبت‌های دیگری هم هست

امروز ۲۹ مهر مصادف با ۲۰ اکتبر میلادی و ۳ ربیع‌الاول هجری قمری در تقویم تاریخ، مناسبت‌های دیگری هم دارد.

ـ یورش سپاهیان یزید به مکه و اهانت به ساحت مقدس مسجدالحرام در سال ۶۴ قمری
ـ درگذشت «ابوالعلاء معرّی» شاعر و ادیب مشهور عرب در سال ۴۴۹ قمری
ـ درگذشت آیت‌الله «آقا محمد کبیر» عالم و فقیه برجسته در سال ۱۳۶۹ قمری
ـ زادروز «جان دیویی» فیلسوف مشهور آمریکایی در سال ۱۸۵۹ میلادی
ـ اعتصاب کارکنان پالایشگاه نفت تهران در سال ۱۳۵۷ شمسی
ـ تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به رژیم پهلوی در سال ۱۳۵۷ شمسی

انتهای پیام/

سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

سید روح‌الله مصطفوی ملقب به امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بودند که در 14 خرداد سال 1368 رحلت نمودند.

امام خمینی در روز بيستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهريـور 1281 هجرى شمسى ( 24 سپتامپر 1902 ميلادى) در شهرستان خمين از توابع استان مركزى ايران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد پـاى بـر خـاكدان طبيعت نهاد و در 14 خرداد سال 1368 هجری شمسی به ملکوت اعی پیوست.

مروری کوتاه بر وقایع زندگی امام خمینی(ره)
امام خمینی (ره) پس از درگذشت حضرت آیت الله بروجردی به مخالفت با سیاست های طاغوت برخاست و در قیام 15 خرداد 1342 دستگیر و روانه تهران و زندانی گردید، پس از مدتی آزاد و به شهر مقدس قم مراجعت نمود. در قضیه تصویب کاپیتولاسیون (مصونیت مجرمین آمریکائی در ایران) با سخنرانی مهم و آتشین در مسجد اعظم قم دستگیر و به ترکیه و سپس به عراق تبعید گردید.

امام خمینی (ره) در سال های اقامت در عراق همچنان رهبری مبارزه با رژیم پهلوی را به عهده داشته و در سال 1357 با هماهنگی رژیم پهلوی به رژیم بعث عراق، ایشان ناگزیر از خروج از عراق شده و با عزیمت به پاریس مبارزه و انقلاب ،امام را وارد مرحله اساسی نمود.
با اقامت امام خمینی (ره) در پاریس و انعکاس سخنان و نقطه نظرات ایشان در رسانه های غربی رژیم پهلوی در ضعف و انزوا قرار گرفته و با رهبری هوشمندانه و دقیق ایشان انقلاب اسلامی مردم ایران با خروج شاه و خانواده سلطنتی از ایران به روزهای اوج خود نزدیک گردید.

زندگینامه امام خمینی (ره), رحلت امام خمینی(ره), سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

امام خمینی در سن 87 سالگی به ملکوت اعی پیوست

با مراجعت رهبر فقید ایران در 12 بهمن 1357 و هدایت انقلاب از نزدیک، صبح پیروزی در 22 بهمن ماه 1357 دمید و مردم ایران شاهد پیروزی را در آغوش گرفته بود.
با انحلال رژیم سلطنتی و پایان حکومت 57 ساله و ستمکارانه پهلوی، امام خمینی (ره) جمهوری اسلامی ایران را با آرای قاطع مردم بنیان نهاد. از 22 بهمن 1357 تا 14 خرداد 1368 حضرت امام همچنان رهبری انقلاب را به دوش کشیده و انقلاب و کشور را در حوادث خطرناکی و توطئه های گوناگون و جنگ 8 ساله تحمیلی عراق و تحریم ها به سلامت و به خوبی رهبری نمودند.

رحلت امام خمینی (ره)

امام خمينى هـدفها و آرمانها و هـر آنچه را كه مـى بايــست ابـلاغ كنـد ، گفته بـود و در عمـل نيز تـمام هستيـش را بـراى تحقق هـمان هـدفها بـكار گرفته بـود. اينك در آستـانه نيمه خـرداد سـال 1368 خـود را آماده ملاقات عزيزى مى كرد كه تمام عمرش را براى جلب رضاى او صرف كرده بـود و قامتش جز در بـرابـر او ، در مـقابل هيچ قدرتى خـم نشده ، و چشـمانش جز براى او گريه نكرده بـود.

سروده هاى عارفانه اش همه حاكى از درد فـراق و بيان عطـش لحظه وصال محبوب بـود. و اينك ايـن لحظه شكـوهمنـد بـراى او ، و جانــكاه و تحمل ناپذير بـراى پيروانـش ، فـرا مـى رسيد. او خـود در وصيتنامه اش نـوشـته است : با دلى آرام و قلبـى مطمئن و روحى شاد و ضميرى اميدوار به فضل خدا از خدمت خـواهران و برادران مرخص و به سـوى جايگاه ابــدى سفر مى كنـم و به دعاى خير شما احتياج مبرم دارم و از خداى رحمن و رحيـم مى خـواهـم كه عذرم را در كوتاهى خدمت و قصـور و تقصير بپذيـرد و از مـلت امـيدوارم كه عذرم را در كـوتاهى ها و قصـور و تقصيـرها بـپذيـرنـد و بـا قــدرت و تصميـم و اراده بــه پيش بروند.

شگفت آنكه امام خمينـى در يكـى از غزلياتـش كه چنـد سال قبل از رحلت سروده است :

انتظار فرج از نيمه خرداد كشم             سالها مى گذرد حادثه ها مى آيد

ساعت 20 / 22 بعداز ظهر روز شنبه سيزدهـم خـرداد ماه سـال 1368 لحظه وصال بـود. قــلبـى از كار ايستـاد كه ميليـونها قلــب را بـه نور خدا و معنـويت احـيا كرده بـود. بــه وسيله دوربين مخفـى اى كه تـوسط دوستان امــام در بيمارستان نصب شده بـود روزهاى بيمارى و جريان عمل و لحظه لقاى حق ضبط شده است. وقتى كه گوشه هايـى از حالات معنوى و آرامـش امام در ايـن ايـام از تلويزيون پخـش شـد غوغايى در دلها بر افكند كه وصف آن جــز با بودن در آن فضا ممكـن نيست. لبها دائمـا به ذكـر خـدا در حـركت بود.

رحلت امام خمینی(ره),امام خمینی (ره), سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

مراسم تشییع پیکر امام خمینی (ره)

در آخرين شب زندگى و در حالى كه چند عمل جراحى سخت و طولانى درسن 87 سالگى تحمل كرده بود و در حاليكه چنديـن سرم به دستهاى مباركـش وصل بـود نافله شب مى خـواند و قـرآن تلاوت مـى كرد. در ساعات آخر ، طمانينه و آرامشى ملكـوتـى داشـت و مـرتبا شـهادت بـه وحـدانيت خـدا و رسالت پيـامبـر اكرم (ص) را زمـزمه مـى كـرد و بـا چنيـن حــالتى بـود كه روحـش به ملكـوت اعلى پرواز كرد. وقتى كه خبر رحلت امــام منتشر شـد ، گـويـى زلزله اى عظيـم رخ داده است ، بغضها تـركيـد و سرتاسر ايران و همـه كانـونهايـى كـه در جـهان بـا نام و پيام امام خمينـى آشـنا بـودنـد يــكپارچه گـريستند و بـر سر و سينه زدنـد. هيچ قلـم و بيـانـى قـادر نيست ابعاد حـادثه را و امواج احساسات غير قابل كنترل مردم را در آن روزها تـوصيف كند.

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

منابع :

daneshnameh.roshd.ir

farsi.khamenei.ir

مقدمه : یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع، نرخ سرانۀ دستیابی به منابع اطلاعاتی و مطالعاتی افراد آن جامعه است، به گونه ای که جهان امروز را جهان اطلاعات می خوانند و از آن به جامعۀ شبکه ای یاد می کنند، جامعه ای که موجب از میان رفتن فاصله های مکانی و زمانی شده است.

در قرن معاصر، علیرغم گسترش رسانه های جمعی و بهره گیری از رایانه و اینترنت و فضاهای مجازی نه تنها از اهمیت مطالعه و کتابخوانی کاسته نشده، بلکه نقش و اهمّیت ویژه ای یافته و توجّه بسیاری از صاحب نظران تعلیم و تربیت را به خود جلب نموده است.

اکثر محققّین بر این باوراند در دنیای کنونی که هر روز در زمینۀ علمی، سیاسی، اقتصادی و هنری دگرگونی های تازه ای رخ می دهد، مطالعه منحصر به افراد خاص نمانده و هر شخصی در هر موقعیت و مقامی از آن بهره جسته است. چرا که مطالعه و کتابخوانی به عنوان یکی از منابع مهم دستیابی به اطلاعات، عملی فردی به شمار نمی آید که به سبب علاقه و سلیقۀ شخصی استمرار یافته باشد، بلکه ضرورت های اجتماعی، موقعیت تاریخی و فرهنگی جامعه، نیازهای نظام اجتماعی، علایق و انگیزه های اجتماعی، امکانات و توانایی های نظام و میزان دسترسی به کتاب، همه از عوامل تعیین کننده ای در فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به شمار می روند.

با این توصیف اگر دانش آموزی با کتابخوانی و مطالعه خوی گرفته باشد. نه تنها بر سطح آگاهی خویش افزوده، که به عنوان فردی آگاه و بصیر، جامعۀ خود را به سوی تعالی و ترّقی سوق داده است.

مطالعه، انسان را در تعیین سرنوشت خود و جامعۀ خویش شریک ساخته و ضمن تقویت حس نوع دوستی و خیرخواهی، قوّۀ ابتکار و خلاقیت و روحیۀ آزادگی و بزرگ منشی را در جامعه تقویت می کند. «فرانسیس بیکن» در تعبیری زیبا پیرامون اهمیّت مطالعه و رسالت مطالعه کنندگان می نویسد: «مردان علم نباید مانند مورچه فقط به جمع آوری مطالب بپردازند و نباید مثل عنکبوت فقط به دور خود تار بتنند، بلکه باید مانند زنبور عسل باشند که مصالح خود را از گل ها و چمنزارها گرد آورند و در خود هضم و تبدیل کنند و عسل به بار آورند.»[1]

فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی
آنچه مسلّم است امروزه مقولۀ کتاب و کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه، فقط راهی برای تأمین اوقات فراغت نیست، بلکه این امر را باید پایه و بنیان استوار هر برنامه ریزی اصولی، اجتماعی و توسعۀ ملّی قلمداد کرد.

متأسفانه بی سوادی و اشتغال بیش از حدّ والدین، وجود انواع وسایل اطلاع رسانی صوتی، تصویری و الکترونیکی و مشکلات اقتصادی، فرصتی برای مطالعه و کتاب خوانی باقی نگذاشته است، اما با این وجود، دورۀ کتاب و کتاب خوانی به پایان نرسیده است و هنوز خواندن و نوشتن در جوامع پیشرفته از ارزش والایی برخوردار است. اگر فرهنگ کتاب خوانی در جامعۀ ما رواج ندارد و از جایگاه ارزنده ای برخوردار نیست علل آن را باید در بستر جامعه و کانون خانواده جست و جو کرد و اگر فرزندان ما با کتاب و کتابخوانی مأنوس نشده اند، این بیگانگی ریشه در رفتار پدران و مادران وی خواهدداشت؛ چرا که هنوز پدیدۀ کتاب و کتابخوانی از سوی ایشان به عنوان یک نیاز و ضرورت واقعی پذیرفته نشده است.

در این برهه از زمان که شاخص مطالعۀ جامعۀ ایرانی در بین اقشار تحصیل کرده به طور متوسّط، کمتر از دو دقیقه در روز است در مقایسه با جوامع پیشرفته ای همچون انگلیس که به طور متوسط دوساعت و نیم در روز مطالعه می کنند عمق فاجعه و ضرورت یافتن راهکارهایی برای ارتقای شاخص مطالعه در کشور بیشتر احساس می شود.

کشف عوامل مؤثر بر میزان علاقه مندی دانش آموزان به مطالعۀ غیردرسی، سهم مهمی در بهبود شاخص مطالعه در کشور خواهد داشت لذا آشنایی با میزان تحصیلات والدین، اطلاع از وجود کتابخانه ها و منابع مطالعاتی، آگاهی از سطح پیشرفت تحصیلی و عادت دانش آموزان به مطالعۀ درسی و تأثیر این عوامل در میزان علاقه مندی دانش آموزان به مطالعۀ غیر درسی کمک شایانی در تدوین برنامۀ عملیاتی برای بهبود وضعیت کنونی فرهنگ مطالعه و کتابخوانی خواهد داشت.

پر واضح است که کتاب یکی از مهم ترین ابزارهای انتقال پیام، فرهنگ و تمّدن از نسلی به نسل دیگر و وسیلۀ کمال و تفکر و جزءلاینفک دنیای علمی امروز به شمار می آید. از این روی جوامع پیشرفته با گسترش فرهنگ مطالعه و تسهیل دستیابی به کتاب و نشریات مناسب، هدفمندانه به غنی سازی تفکّر و اندیشۀ مردم جامعۀ خود پرداخته و مسیر رشد و تعالی جوامع را هموار می سازند.

در جامعۀ ما وجود تنگناهای نظام آموزشی همچون: فضاهای نامناسب، عدم وجود مربّی و کتابدار و ذهنیت غلط عدّه ای از متولیان امر آموزش و پرورش و فراهم نبودن امکانات و ملزومات مورد نیاز، سبب گردیده که اهتمام لازم نسبت به امر کتابخوانی وجود نداشته باشد که این امر در دراز مدت نتیجه ای نخواهد داشت جز عقب ماندگی های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور.

«فرانسیس بیکن» فیلسوف مشهور انگلیسی، مطالعه را عاملی برای به کمال رساندن ذات آدمی معرفی نموده و می افزاید: «استعدادهای ذاتی، مثل گیاهان خودرو هستند و مطالعه برای آن ها در حکم پیراستن شاخ و برگ است. مطالعه به خودی خود بیش از آن چه لازم است راه های گوناگونی در برابر آدمی قرار می دهد که برای محدود کردن این راه ها، تجربه ضرورت دارد. مردم نیرنگ باز مطالعه را حقیر می شمرند، ساده دلان آن را می ستایند و تنها خردمندان مطالعات خود را به کار می بندند.»[2]

عوامل مؤثر بر مطالعه و کتابخوانی
عوامل مختلفی در امر کتاب و کتابخوانی و توسعۀ فرهنگ مطالعه در میان کودکان و نوجوانان دخیل اند. بدیهی است برای شناخت راهکارهای عملی توسعۀ کتابخوانی در میان دانش آموزان، باید عوامل تأثیرگذار بر مطالعه و نقش هر یک را در این مقوله شناخت و به کار بست.

کتابخوانی برآیندی از مجموعۀ عواملی است که به طور عمده می توان به خانواده، مدرسه و محیط آموزشی اشاره کرد، برای بررسی عوامل ذکر شده، لازم است از زمان طفولیّت به نقش خانواده دقّت کنیم. محیط خانوادگی، اوّلین محیط تربیتی است و ارتباط اعضای خانواده با مقولۀ فرهنگ و کتاب، نقش بسزایی در نوع برخورد فرد با کتاب خواهد داشت. خانواده نخستین پرورشگاه و آموزشگاه جامعه است و اندیشه ها، رفتارها و باورها و ارزش های هر کسی نخست در خانوادۀ وی شکل می گیرد. خانواده کارکردهای گوناگون دارد و یکی از مهم ترین کارکردهای آن، کارکرد فرهنگی و فرهنگ سازی است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تعلیم و تربیت، اوّلین عامل مؤثر در ایجاد عادت به مطالعه، خانواده است. در عامل خانواده، عوامل فرعی زیادی تاثیر گذارند که هر یک به نحوی مقولۀ مطالعه را تحت تأثیر خود قرار می دهند. این عوامل، شامل سطح سواد والدین، برخورد والدین و سایر اعضای خانواده با کتابخوانی، امکانات فرهنگی خانواده و شغل والدین است. اگر پدر و مادری عادت به مطالعه داشته باشند و فرزندشان ناظر این مهم باشد وی نیز با کتاب انس گرفته و به تقلید از والدین خود کتاب به دست می گیرد و به تدریج به کتاب و کتابخوانی علاقه مند می شود. بدیهی است کسی که نمی تواند خوب بخواند یا اصلاً خواندن نمی داند، از مواهب وسیع ترین بخش فرهنگی جامعه نیز محروم خواهد ماند و نقطۀ آغاز این موهبت، بستر خانواده است.

کتاب و کتابخوانی از نشانه های بارز فرهنگ و تمدّن و مایۀ گسترش دانش ها، آیین ها و استحکام باور ملّت هاست. فرهنگ کتابخوانی را باید از یک طرف در پیامدهای نگرش به مسائل آموزش و پرورش، و از طرف دیگر در شرایط خاص تحّول در سیستم رسانه ای کشور جست و جو کرد. عوامل بسیاری همچون: معلّم، برنامه، روش های ارزشیابی، تکنولوژی آموزشی، آیین نامه ها و ضوابطی که در درون سیستم آموزشی وجود دارند جزء عواملی هستند که مهیا ساز فرهنگ کتابخوانی و یا دلایل افت مطالعه در جامعه ما را تبیین می کنند.

شیوه های تقویت عادت به مطالعه و کتابخوانی
کتاب دریچه ای است به سوی جهان شگفت علم و معرفت و مطالعه راهی است برای پرورش استعدادهای خدادادی انسان و آموزش علوم و فنون؛ تا او را در مسیر رشد و تعالی رهنمون سازد. مطالعه، زندگی را گسترش داده و مطالعه کننده را با مفهوم زندگی در دیگر نقاط دنیا و سایر دوره های تاریخی آشنا می سازد و با تعمیق وسعت دید، انسان را به درک واقعی از کودکی تا پیری، از فقر تا ثروت، از لذّت تا غم و. . . رسانده و او را به زندگی حقیقی و حیات طیبه نزدیک می سازد.

یکی از عوامل برانگیزاننده در امر مطالعه، حس کنجکاوی است که باید آن را از دوران طفولیت تقویت کرد. اگر مطالعه برای انسان به صورت وظیفه جلوه گر شود، رغبت به مطالعه نیز به تناسب آن کم تر می شود. در حالی که با برانگیختن حس کنجکاوی، شخص با حوصله و اهمیت فراوان آن را دنبال خواهدکرد.

مهارت در خواندن و اشتیاق به مطالعه، دو جزء جدایی ناپذیر هستند. کودکی که خیلی زود راه صحیح مطالعه را فرا می گیرد و به عنوان یک فعّالیت در جست وجوی آن است، به محض تأمین رضایت از مطالعه، به التذاذ بیشتری دست یافته و خود به خود یاد خواهد گرفت که بهتر و باز هم بهتر بخواند.

بچّه ها عاشق داستان اند، به ویژه داستان های مهیج و پرماجرا؛ بنابراین لازم است مسؤولان محترم سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اختصاص ساعات مطالعه و کتابخوانی در برنامه درسی دانش آموزان، ضمن ارتقای شاخص مطالعۀ کشور، به تلطیف روح و روان دانش آموزان بپردازند و از این طریق محیط مدرسه را برای کودکان دل چسب ساخته و بچّه های گریز پای مدرسه را به تحصیل و مزالعه راغب تر نمایند. البتّه در صورت عدم امکان اختصاص ساعت رسمی برای«داستان گویی و کتابخوانی» می توان در ساعت های فوق برنامه بخشی از کلاس های درس را به این مهم اختصاص داد.

اگر کودک عادت به مطالعه را تا سنین بزرگسالی حفظ کند، لذّت بردن از چیزی که می خواند، برای وی اهمّیت حیاتی پیدا خواهدکرد. لذا والدین نباید سلیقۀ خود را در انتخاب کتاب به کودکانشان تحمیل کنند چرا که مراحل مختلف مطالعه به مسائل روانی بنیادی که جوانان در مراحل مختلف رشد با آن روبرو می شوند، ارتباط مستقیم خواهد داشت. اما می توانند با در دسترس قرار دادن کتب مورد علاقۀ فرزندانشان، اشتیاق به مطالعه را در آنان تقویت نمایند.

پایان سخن
هزارۀ سوم، عصر خرد و دانایی است. وسایل ارتباطی و تکنولوژی های پیشرفته، جهان را چنان کوچک نموده که «مک لوهان»، جامعه شناس معروف، نام دهکده جهانی بر آن می نهد. در این دنیای پیچیده، آنان که از اطلاعات بیشتری برخوردارند و از امکانات و وسایل ارتباطی پیشرفته تری بهره می گیرند، در انجام وظایف خویش موفق ترند. به بیان دیگر، آنان که بیشتر اطلاع دارند و بیشتر می دانند تواناترند.

لذا آموزش عادت به مطالعه و کتابخوانی، تأثیری غیر قابل انکاری بر تحّولات جامعه داشته و اصلاحات و نوسازی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را به ارمغان خواهدآورد. و به مراتب نداشتن استراتژی درست مطالعه در بین دانش آموزان، نه تنها موجب از بین رفتن بودجه ها و ناکام ماندن برنامه های آموزش و پرورش شده بلکه به فاصلۀ نسل ها و مشکلات روانی و رفتاری نوجوانان خواهد انجامید.

والدین و سایر اعضای خانواده می توانند با اتخاذ تدابیر مناسب نسبت به موضوع مطالعه، سهم مهمی در ترویج کتابخوانی بر عهده بگیرند. مثلاً در حضور فرزندان خود ساعاتی را به مطالعه اختصاص دهند یا در مناسبت های مختلف به فرزندان خود کتاب هدیه دهند وکتابخوانی را بخشی از زندگی روزانۀ خود بدانند.

تسهیل دسترسی به مجلاّت و کتب مختلف، میل به مطالعه را در کودک تقویت می کند. تجربه نشان داده است اکثر کودکانی که در محیط پیرامون خود با کتب متعدّد مواجه بودند، خود به خود به مطالعه روی آورده و همواره مشتاق و علاقه مند به مطالعۀ کتاب های جدید شده اند. لذا شایسته است مسؤولان فرهنگی کشور برای تقویت چنین بینشی در جامعه، به اندازۀ کافی مدرسه و کتابخانۀ عمومی ایجاد کنند تا اعضای جامعه را با فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مأنوس تر نموده و فضای لازم برای رشد نرخ مطالعه در کشور را فراهم نمایند.

منابع

رشد معلم، کتاب و کتابخوانی، دورۀ چهارم شمارۀ سوم، آبان 1346

سالاروند، معصومه(1374). تأثیر مطالعات غیردرسی در پیشرفت تحصیلی.

سرشار، محمّد رضا(1375 ). داستان گویی و کتابخوانی، روزنامۀ کیهان

شعاری نژاد، علی اکبر، (1364). ادبیات کودکان، تهران: انتشارات اطلاعات، چاپ چهاردهم

صالحی، محمد صادق، (1368). هنر مطالعه، قم: دفتر تبلیغات اسلامی حوزۀ علمیۀ قم

کتاب ماه کودک و نوجوان، بهمن و اسفند 85، فروردین 86

معتمدی، اسفندیار، (1368). مطالعه و کتابخوانی، تکنولوژی آموزشی

مهاجری، زهرا، (1373). عوامل جذب مطالعه کودکان، رشد معلم شمارۀ 13.

پی نوشت ها

[1] تکنولوژی آموزشی، صص 518 - 515

[2] پیک معلم، دورۀ چهارم، شمارۀ سوم، آبان ماه 1346

تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا در جای جای ایران باستان

 
آداب رسوم شب یلدا
نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا که تاریک ترین و درازترین شب سال است توسط ایرانیان جشن گرفته می شود و آیین ها و رسومات مختلفی در این شب به یاد ماندنی در کنار هم سپری می کنند ، شب زیبایی که در شهرهای مختلف ایران آداب و رسومی دارد. 

آداب و رسوم خاص شب یلدا از گذشته تا به امروز 

یکی از مهم ترین شب های ایران باستان شب یلدا می باشد که از دیرباز تا به امروز مورد توجه و اهمیت ایرانیان واقع شده است جشن ها و شب نشینی هایی که در این شب توسط مردم در اقصی نقاط کشور برگزار می شود یک سنت دیرینه محسوب می شود که تا امروز نیز نه تنها از ارزش آن چیزی کم نشده است بلکه جایگاه بسیار ویژه ای در نزد ایرانیان پیدا کرده است.
آداب و رسوم کشور ما در شب یلدا متفاوت تر از سایر کشور ها می باشد امروز ما قصد داریم هر آنچه که مربوط به این شب عزیز و خاص است در بخش فرهنگ و هنر نمناک برای شما کاربران عزیز بازگو کنیم. 
شب یلدا بلندترین شب سال که به زمان مابین غروب آفتاب از تاریخ 30 آذر یعنی آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب 1 دی ماه یعنی نخستین روز زمستان مربوط می شود مصادف با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی می باشد به همین علت از آن تاریخ به بعد طول شب کوتاه تر و طول روز بیشتر می شود. 
 
آداب رسوم شب یلدا

تاریخچه شب یلدا

علت نامگذاری شب یلدا 

یلدا برگرفته از یک واژه سُریانی می باشد که به تولد و زایش معنی شده است. سریانی زبان رایج مسیحی ها بوده است که از تحقیق و بررسی در کتب تاریخی واژه نامه ها کسب شده است دانشمند بزرگ و تقویم شناس ابوریحان بیرونی با نام میلاد اکبر از شب یلدا یاد می کند و آن را میلاد خورشید دانسته است. 
واژه یلدا به طور دقیق مشخص نیست که چطور و چه زمانی به زبان فارسی ورود کرده است این گونه از تاریخ بر آمده است که مسیحیان اولیه که در روم زندگی می کردند دچار سختی های فراوانی بودند در همان حال عده ای از آنها تصمیم به مهاجرت به ایران می کنند و به خاطر نزدیک بودن فرهنگ ها این واژه سریانی به زبان فارسی راه پیدا می کند.  

مروری بر تاریخچه شب یلدا 

همانطور که می دانید تاریخچه و پیشینه یلدا به زمانهای بسیار گذشته برمیگردد ولی مشخص نیست قدمت دقیق آن به چه زمانی تعلق دارد بسیاری از باستان شناسان هفت هزار سال پیش را برای تاریخ شب یلدا مطرح کرده اند. ظروف سفالی دوران قبل از تاریخ را به استناد گرفته اند چرا که نقوش حیوانی ماه های ایرانی همچون عقرب و قوچ داخل این ظرف ها هک شده اند البته ناگفته نماند نقوش کشفیات باستان شناسی و کتیبه ها نادرند ولی باستان شناسان بر این باورند که تا 7000 سال پیش نیز میتوان آیین مربوط به شب یلدا را رصد کرد. 
با تمام این تفاسیر چیزی که به عنوان شب یلدا به رسمیت شناخته شده است به 500 سال پیش از میلاد برمیگردد و تاریخ وارد شدن آن به تقویم رسمی ایرانیان باستان به زمان داریوش یکم مربوط می شود تقویمی که شامل گاه شماری مصری ها و بابلی ها است. 

عادات و آیین مرسوم ایرانیان در شب یلدا 

دانستیم که آخرین شب پاییز که دراز ترین و تاریک ترین شب سال محسوب می شود با نام شب یلدا جایگاه ویژه ای در میان ایرانیان کسب کرده است و مردم ایران تا سپیده دم با انواع و اقسام برنامه های مفرح در کنار یکدیگر این شب دراز را به خوشی سپری می کنند تا تاریکی و سردی و اندوه غیبت خورشید روحشان را تضعیف نکرده و با آسمانی روشن به رختخواب رفته به راحتی استراحت کنند. 
طبق سنت های دیرینه در آیین کهن در اولین روز دی ماه شاهان ایرانی تاج و تخت شاهی را زمین گذاشته و با لباسی سپید به سمت صحرایی می رفته و بر روی فرش سفید می نشستند و نگهبانان و دربانان کاخ شاهی و همه خدمتکاران و برده ها در سطح شهر آزاد شده و مثل دیگران زندگی می کردند و همگی چه رئیس و چه پادشاه و چه مردم عادی به طور یکسان و در یک جایگاه بودند. البته ناگفته نماند صحت و سقم این گفته ثابت نشده که شاید تنها افسانه ای بیش نباشد. 
جشن یلدا امروزه توسط ایرانیان با شب نشینی اقوام و خانواده در کنار یکدیگر برگزار می شود بدین گونه که اعضای خانواده در این شب مهم گردهم آمده و افراد مسن خانواده شروع به تعریف کردن قصه های کهن می کند که خوردن هندوانه ، آجیل و انار و شیرینی و میوه های مختلف از جنبه های نمادین این شب عزیز می باشد اغلب این میوه ها دانه های زیادی دارند و به نوعی جادوی سرایتی به شمار می روند که انسان ها با توسل به برکت پردانه بودن آن ها نیروی باروری را در خود نیز افزایش می دهند و هندوانه و انار را به خاطر سرخی رنگ شان نمایندگی از خورشید در شب تصور می کنند. 
 رسم شب یلدا

فال حافظ شب یلدا

با آداب و رسوم شب یلدا آشنا شوید 

از آیین های رایج و معروف و مرسوم شب یلدا می توان به آتش روشن کردن،قصه گویی ریش سفیدان و بزرگان،خوردن تنقلات و تفآلی بر حافظ اشاره کرد. 
آتش روشن کردن در یلدا 
از آنجایی که آتش روشن کردن در دیدگاه گذشتگان نماد روشنی و خورشید بود و همچنین بعضی ها آن را برای رفع تاریکی و نحسی اهریمن میشناختند از این رو برای فراری دادن تاریکی ها و قوای اهریمن آتش روشن می کردند تا محفلی گرم در کنار یکدیگر ایجاد کنند. 
قصه خوانی و مثل گویی در شب یلدا 
در شب یلدا خانواده ها دور هم جمع می شوند و به شعرخوانی ها و داستان خوانی بزرگ تر ها و پیرتر ها گوش فرا می دهند.قصه هایی غیر واقعی و کوچک که قهرمان های آن پریان و دیوها و جانوران هستند و مطمئنا شنیدنش برای هر کودکی خوشایند و جذاب می باشد. 
و بسته به فرهنگ هر شهر یا استانی قصه های مربوط به خودشان نقل میشود به عنوان مثال قصه حسین کرد شبستری در میان آذربایجانی ها و داستان های شاهنامه در بین خراسانی ها رایج می باشد. 
فال حافظ و شاهنامه خوانی در شب یلدا 
شاهنامه خوانی و فال حافظ در شب های یلدا یکی دیگر از سرگرمی های ایرانیان می باشد و از دیرباز مرسوم بوده است چنانچه برای تفآل زدن به حافظ مخاطب مورد نظر نیت می کند و بزرگ مجلس که قرار است قال بگیرد از او می خواهد این جمله را با خود تکرار کند:ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، من طالب یک فالم، بر من نظر اندازی… 
و سپس دیوان را باز کرده و غزل بالای سمت راست را خوانده چراکه جواب تفآل می باشد اگر با وسط غزل مواجه شدند فال باید از ابتدای غزل یعنی صفحه پشت خوانده شود.پس از اینکه غزل خوانده شد آن را تفسیر می کنند .چنانچه فال با محتوای مثبت از آب در آمد یعنی فال خوب است اما اگر منفی بود یعنی بد است البته نا گفته نماند تمامی غزلیات حافظ محتوایی روحیه بخش و عاشقانه دارند. 
و همچنین شاهنامه خوانی جزء جدایی ناپذیرترین برنامه های شب یلدا می باشد که از دیرباز رایج می بوده است شاهنامه ها اگر با شیوه نقالی خوانده شود جذابیتش صد چندان می شود . شانس بزرگی هست که در خانواده تان چنین شخصی را داشته باشید. 
چیدمان سفره شب یلدا 
چیدن سفره شب یلدا با انواع خوراکی ها و تنقلات یکی از آیین های این شب بیادماندنی می باشد که شامل آجیل های مخصوص و میوه هایی همچون انار و هندوانه و دیگر تنقلات داخل آن قرار می دهند.جالب است بدانید در دوران گذشته سفره ای با اسم میَزد پهن می شده است و از میوه های خاص خشک و تر و آجیل و یا به اصطلاح زرتشتیان لُرک در سفره استفاده میشده است که یکی از اجزای اصلی سفره می باشد و در حقیقت ولیمه این جشن به شمار می رود.از سایر اجزا می توان به عطردان،آتشدان،بخوردارن و بَرسَم اشاره کرد.بَرسَم ابزاری برای دعا خوانی می باشد که از فلز نقره و برنج و یا شاخه گیاهی خاص درست می شود. 
میوه های مخصوص شب یلدا 
اصلی ترین میوه شب یلدا انار می باشد چرا که گذشتگان آن را مایه برکت و باروری می دانستند و این تفسیر را بخاطر دانه های زیاد آن مطرح کردند و همچنین رنگ قرمزی که دارد نماد خورشید و شادی است.در حقیقت خوردن و وجود انار در سفره شب یلدا به علت اعتقاد به تاثیر جادوی سرایتی آن بوده است به طوری که با خوردن انار و توسل کردن به آن نیروی باروری و برکت را در خود بالا می بردند. 
قداست میوه انار از دوران بسیار قدیمی برای همه ثابت شده است و حتی دارای جایگاه ویژه ای در میان ادیان بزرگ جهان داشت چراکه در افسانه ها و اساطیر هم نام آن ذکر شده است.انار در دین زرتشتی از مقدسات محسوب می شود و از درختان مینوی است و جالب است بدانید در مراسم دینی زرتشتیان از شاخه ها و میوه آن بکار می رود. 
و اما هندوانه هم همانند انار یکی از خاص ترین میوه های شب یلدا است ولی سوالی که اینجا مطرح است این است که اول سرما خوردن هندوانه کمی عجیب نیست؟باید بدانید همانطور که هندوانه یک میوه تابستانی است بنابر این علاوه بر رنگ سرخش یادآور حرارت و گرمای تابستان و همچنین نماد خورشید می باشد. 
البته از سایر میوه ها و مرکبات همچون پرتقال،سیب،خرمالو،گلابی و یا حتی کدو تنبل و لبو هم می توان استفاده کرد. 
 خوردنی شب یلدا

میوه های شب یلدا

آجیل ها و تنقلات خوشمزه شب یلدا 

آجیل و تنقلات مخصوص از جمله مغز پسته ،بادام،گردو،فندق و در کنار آن توت و انجیر خشک یکی از گزینه های مهم تر از شام در شب یلدا می باشد.همانطور که می دانید نگهداری طولانی مدت میوه ها در گذشته راحت نبود برای همین برای مصرف و نگهداری بسیاری از میوه ها اقدام به خشک کردن آن ها می کردند. 
غیر از مواردی که در متن فوق ذکر شد از گندم ،تخمه هندوانه ،نخود برشته و شاهدانه نیز در شب یلدا می توان مصرف کرد. 
جالب است بدانید امروزه از خوراکی ها و تنقلات دیگر از جمله پشمک یا باسلق نیز در سفره شب یلدا بکار می رود. 
در بعضی شهرستان ها معمولا جدا از مراسم مشترک بین همه خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد دیگری نیز هستند که ناشناخته و مسکوت مانده اند.اکنون در ادامه این مطلب مفید شما را با آداب و رسوم تعدادی از شهرهای کشور ایران آشنا می کنیم.

 آداب و رسوم  شب یلدا در استان های مختلف 

شب یلدا در استان آذربایجان (شرقی و غربی) 
در این خطه رسم است که خوانچه های مزین شده و پر زرق و برق به خانه نامزد یا خانه تازه عروس می برند.و در سینی های زیبا هندوانه ها را تزیین کرده و شال های قرمز رنگی در کنار ان می گذارند در حالیکه مردم شمال با تزیین ماهی این رسم را برگزار میکنند. 
شب یلدا در اصفهان 
آیین ها و رسومات ویژه و خاصی از دیرباز در اصفهان جاری است که در حال حاضر نیز این رسومات پا برجا و ادامه دار هستند اصفهانی ها بر این باورند که چله در ایران به دو بخش تقسیم شده است یکی چله بزرگ و دیگری چله کوچک. 
از اول دی ماه تا دهم بهمن ماه زمان چله ی اول است،اما چله کوچک از دهم بهمن تا سی بهمن ادامه دارد.شب چله و ایین برگزاری آن در مناطق مختلف متفاوت است.در اصفهان این شب به نام چله زری (مونث) نامگذاری شده ولی در شهرها و مناطق مختلف با رسم و رسومات این شب به عمو چله (مذکر) معروف است.
در پاسخ به این سوال که چرا این شب شامل جنسیت شده ،گفته می شود چون از ابتدا هم اشیا و جانداران دارای جنسیت ماده و نر و یا مذکر و مونث بوده و هست به همین دلیل به این روزها و شب ها هم نام تعیین شده. 
مردم اصفهان دو شب را با نام شب چله برگزار میکنند که این شب ها رسوم مخصوص به خود را دارند.این شبها با حضور گرم خانواده ها صورت میگیرد.در شب چله اصفهانی ها سفره ای را با نام سفره ی شب چله باز میکنند که در این سفره هندوانه را به دلیل کروی بودنش سمبل خورشید می دانند و آن را در سفره های خود جای می دهند. 
شب یلدا در کهگیلویه و بویر احمد 
در این شب همه ی بستگان دور هم جمع میشوند تا کهنسال ترین فرد فامیل برای آنها «متیل»بخواند. 
متیل به قصه ی بلند و افسانه ای که توسط فرد حفظ،شده گفته میشود.آنها برای اینکه زمستان پر بارش و برفی داشته باشند آش های محلی مانند دووا و شیر برنج را میپزند.آش دووا را در ظرفهای بزرگی که برای جمعیت زیادی برسد می پزند و یک نوع آش دوغ است. 
مردم کهگیلویه و بویر احمد در این شب رسمی به اسم «کاسه بهره» دارند که این رسم به این صورت است که برای همسایه های فقیر غذا برده می شود. 
غذای معروف و سنتی شب یلدای آنها آش کارده،شله ماش و شله بادام می باشد. 
شب یلدا در استان مازندران 
مازندرانی ها هم شب یلدا را بسیار مهم و گرامی میدارند.آنها در شب چله به منزل بزرگترها می روند و در دورهمی های خود به خوردن خوراکی و میوه های مخصوصی چون انار و هندوانه و ازگیل می پردازند.فردوسی خوانی میکنند و فال حافظ میگیرند.شب را با شنیدن داستان ها و صحبت های بزرگترها صبح میکنند و اعتقاد دارند که صبح شب یلدا خورشید به تاریکی و سیاهی پیروز شده است. 
شب یلدا در استان فارس 
مردم شیراز سفره شب چله را همانند سفره نوروز رنگین میکنند.آنها سردیجاتی از جمله مرکبات و هندوانه را برای افراد سرد مزاج و خوراکی های گرم از جمله خرما و رنگینک را برای افراد با مزاج گرم آماده میکنند.خواندن شعرهای حافظ یکی از رسم های جدا نشدنی برای شیرازی ها است.حافظ خوانی به عنوان رسم همیشگی و کلی شب نشینان یلدا شده است. 
شب یلدا در استان همدان 
فال سوزن هم یکی از رسوم همدانی ها در شب یلدا است به اینصورت که همه دور تا دور هم می نشینند و پیرزنی به صورت مداوم شعر میخواند و دختر کوچکی هم بعد از تمام شدن هر شعر به یک تکه پارچه آب نخورده و نبریده سوزن میزند و شعرهای پیرزن بنا بر ترتیب نشستن مهمان ها فال آنها میشود.
در همدان هم شب یلدا خوراکی های مخصوص شهر را که مربوط به آب و هوای آنجا هست میخورند.در شهرهای ملایر و تویسرکان معمولی ترین خوراکی های موجود مانند کشمش و گردو و میز خورده میشود. 
شب یلدا در استان اردبیل 
در اردبیل نیز در این شب دور هم جمع میشوند و تا نیمه های شب کنار هم مینشینند.از جمله خوراکی هایی که در این شب رسم هست هندوانه ،انار،پرتقال،تخمه،ماهی،پلو و .... میباشد. 
شب یلدا در کرمانشاه 
برا اساس آیین های قدیمی در این شهر نیز این شب را گرامی میدارند و با شعر خواندن ،قصه گویی،فال گرفتن و خوردن آجیل و خوراکی شب را بیدار میمانند و شادی میکنند.
آنها میوه هایی را که در این شب میخورند به نوعی نمادی از خورشید میدانند مثل هندوانه،انار سرخ، سیب سرخ و یا لیموی زرد. 
قصه هایی همچون حسین کرد شبستری ، رستم و سهراب ، شیرین فرهاد به شعر خوانی از اشعار دلنشین و معروف شامی کرمانشاهی در این شب در مجالس مردم کرمانشاه خوانده می شود و خوراکی هایی از جمله مشکل گشا ، آجیل ، کاک ، راحت الحلقوم ، نان برنجی و شیرینی محلی نان پنجره ای پذیرایی می شود. فال گرفتن یکی از عادات زیبای کرمانشاهی است که با اتکا به اعتقادات خود رهنمودهای آن را چراغ روشنی برای حل مشکلات خود قرار می دهند. 
شب یلدا در کردستان 
«شه وی چله» اصطلاح کُردی شب چله یا شب یلدا می باشد. عکس خانه ها از قدیم در این شهر نان سنگک با دلمه خوشمزه برای پذیرای میهمانان تدارک می بینند و این امر به شکل یک رسم رایج در این شهر جا افتاده است.
شب یلدا در گلستان 
مردم گلستان دوره یک کرسی جمع شده و نقل اندازی می کنند نقل اندازی همان تعریف کردن داستان های شفاهی یا همان مثل گویی می باشد.میوه های جنگلی و باغی میوه های مخصوص این شب در گلستان است شیرینی هایی همچون کَسمَک و مَت و همچنین کندس،لیمو،پرتقال و ولیک سفره شب یلدا را در خانه گلستانی ها رنگین میکند. 
شب یلدا در خراسان جنوبی
 در خراسان جنوبی آداب و رسوم این شب کمی متفاوت تر از دیگر شهرها می باشد به عنوان مثال یکی از خاص ترین پایین های شب یلدا در خراسان جنوبی مراسم کف زنی می باشد. 
در این مراسم اقدام به خیساندن ریشه گیاهی به اسم چوبک در آب می کنند و بعد از اینکه چند بار جوشاندند داخل ظرف بزرگ سفالی به اسم تغار می ریزند و جوانان و مردان طایفه با دسته چوب های نازک درخت انار به اسم دسته گز مایع به دست آمده را هم زده تا به حالت کف در آید.جوانان هم قبل از اینکه کف را برای خوردن آماده کنند با مالیدن آن به سرو صورت همدیگر شادی میکنند. توجه داشته باشید برای اینکه از این ماده کف خوبی به دست آید بایستی این کار را در محیط سرد انجام داد. 
در آخر کفی که به دست آمد را با شیره شکر مخلوط و آماده خوردن کرده و نهایتا با پسته و مغز گردو تزیین شده و برای پذیرایی مهمانان بکار می برند. 
شب یلدا در قزوین 
آداب و رسوم خاصی در شب یلدای قزوینی ها رقم می خورد آن هم اینکه اهالی این شهر قبل از هر چیزی به دید و بازدید می پردازند و به دیدار بزرگترهای فامیل رفته و برایشان میوه های سرخ رنگ خشک شده که شب چره نام دارند می برند چرا که این کار از نظر آنها شگون دارد. 
مردم قزوین در این شب با درست کردن سبزی پلو با ماهی دودی و همچنین خوردن انار ، هندوانه و تنقلات مختلف همچون گردو ، تخمه ، انجیر خشک ، کشمش و آجیل مشکل گشا شب طولانی خود را به اولین صبح زمستانی می رسانند بانوان سالخورده قزوین ای بر این باورند که اگر ننه سرما در این شب گریه کند باران می بارد و چنانچه پنبه های لحاف بیرون بریزد برف میبارد و اگر گردنبند مروارید ش پاره شود از آسمان تگرگ می ریزد. 
شب یلدا در استان مرکزی 
در استان مرکزی نیز آداب و رسوم جالبی وجود دارد در این شهر خانواده ها به دور کرسی نشسته و انواع تنقلات و میوه ها همچون انگور ، هندوانه ، نخودچی کشمش ، تخمه و خرما روی سینی های قدیمی مسی چیده و میل می کنند. ریش سفیدان و بزرگترهای فامیل به غیر از خواندن اشعار سعدی و حافظ و فردوسی ،داستان ها و خاطرات کهن ایران زمین را برای اهل خانواده نقل میکنند. 

بردن شب یلدایی برای تازه عروس ها 

تازه عروس ها شب یلدا را یکی از خاص ترین شب ها برای خود می دانند چرا که در این شب مراسم دلنشین و جذابی برای عروس خانم ها برگزار می شود رسم جالبی که از گذشتگان به جا مانده است. 
در این شب عزیز هدایایی زیبا از طرف خانواده داماد برای تازه عروس ها تدارک دیده می شود و به نیت میهمانی و شب نشینی به خانه عروس می روند و خانواده عروس نیز آماده میزبانی و پذیرایی از خانواده داماد می شوند.
آیین شب چله به همان شیوه قدیمی در شهرستان ها اجرا می شود و خانواده ها هدایای خرید شده را داخل یک سینی بزرگ قرار داده که با آن می گویند و بعضی جاها نیز به عنوان خوانچه چله معروف است که زن های خانواده داماد آن سینی ها را روی سر خود گذاشته و راهی منزل عروس خانم ها می شوند. 
ولی چنانچه بخش فرهنگ و هنر نمناک گفته است شب یلدایی عروس در شهر های بزرگ متفاوت تر از شهرستان ها می باشد و به روال قدیم نیست ولی خانواده هایی هستند که این رسم زیبا را بجا آورده و به جای طبق صندوقچه های کوچک و بزرگ و همچنین سبدهای چوبی را با تزیینات مدرن گل آرایی کرده و به خانه عروس خود می برند. بنابراین می توان گفت رسم و رسوم شب یلدای عروس ریشه مشترکی در بین ایرانیان دارد و معمولاً کلیات یکسانی داشته اما نسبت به فرهنگ هر منطقه در خرید هدایا اختلاف سلیقه وجود داشته و این هدایا گاهی کم و زیاد می شود. 
 شب یلدا عروس

شب یلدایی عروس

لیست هدایای شب یلدایی عروس

  1. میوه های متنوع تزیین شده و انواع آجیل در ظروف فانتزی و تزیینی یکی از مهمترین و ثابت ترین بخش طبق هدیه است.
  2.  کله قند ، نقل و نبات و شیرینی های متنوع که نماد شیرین کامی و برکت است همیشه در طبق گنجانده می شود.
  3.  یک قواره پارچه خوش طرح و رنگ
  4.  کیف و کفش و لباس زمستانی با سلیقه عروس خانوم
  5.  قطعه ای طلا نیز داخل هدایای عروس در طبق گذاشته می شود.
  6.  در صورت تمایل یک جلد دیوان حافظ
  7.  در صورت آشنا نبودن با سلیقه عروس هدایای نقدی نیز می توان به جای خرید لوازم داخل طبق گذاشت. 
به همان قدر که خرید خود هدایا از اهمیت بالایی برخوردار است ذوقی که قرار است در تزیین این هدایا به کار رود بسیار نکته مهم و غیر قابل چشم پوشی است چرا که هرچقدر ذوق و سلیقه در چیدمان این هدایا به کار رفته باشد همانقدر مهر و محبت بین دو خانواده را نشان می دهد و این تزیینات با ابزار های رنگارنگ توری و روبان های مخصوص قرمز رنگ که نمادی از یلداست صورت می گیرد.
البته اگر از آن دسته افرادی هستید که مشغله زیادی دارید و از طرفی تا به حال تجربه چنین کاری را ندارید هیچ نگران نباشید و این کار را به کسانی که با تجربه و خلاق هستند و در گل آرایی و تزئین دست ماهری دارند بسپارید و اگر نمونه کاری از آن ها دارید حتما گلچین کرده و یک کار جذاب را برحسب سلیقه خود انتخاب کرده و سفارش دهید.
تا با توجه به درخواست شما اقدام به گل آرایی کرده و طرح مورد نظر شما را اجرا کنند و همچنین می توانید میوه های خود را تحویل کسانی که میوه آرایی میکنند دهید چراکه امروزه با تنوع بالای میوه آرایی و برش های مختلف روی میوه ها طبق هدایای عروس به زیبا ترین شکل خود نمایی می کند. 
پس چنانچه تازه عروسی در خانواده تان دارید از همین حالا دست به کار شوید و ایده هایی که در ذهن خود دارید را عملی کرده تا با این کار یه صمیمیت و گرمی دو خانواده بیافزایید شک نکنید که اهمیت و ارزش هدیه با کمیت آن سنجیده نمی شود و نیت آن بیشتر مهم است بنابراین به قدر وسع خود هدایایی شیک برای عروس خود تهیه کنید و یک شب یلدای تکرار نشدنی برای خود و خانواده عروستان رقم بزنید.

در این مطلب تلاش میکنیم تا با ارائه راه‌حل‌های فنگ شویی ، خانه ای کاملا هماهنگ و هارمونیک داشته باشیم. اطمینان می‌دهیم اگر تا پایان این متن با ما همراه باشید، راهکارهای بسیار خوب و موثری برای فنگ شویی خانه تان یاد خواهید گرفت. شروع به فنگشویی خانه شما و اتاق های تان می تونه بسیار ساده باشد و شما میتونید به آسانی تغییرات بسیار موثر و مفیدی در خانه تان ایجاد کنید. اما به تدریج و با گسترش علم فنگشویی در محیط خانه‌تان، امکان پیچیده تر شدن آن هم وجود داره. این مطلب برای کمک به شروع فنگ شویی در خانه شما تدوین شده و بدون شک تاثیرات بسیار مفید و موثری بر روی جسم و روح شما خواهد گذاشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 در این مطلب تلاش میکنیم تا با ارائه راه‌حل‌های فنگ شویی ، خانه ای کاملا هماهنگ و هارمونیک داشته باشیم. اطمینان می‌دهیم اگر تا پایان این متن با ما همراه باشید، راهکارهای بسیار خوب و موثری برای فنگ شویی خانه تان یاد خواهید گرفت. شروع به فنگشویی خانه شما و اتاق های تان می تونه بسیار ساده باشد و شما میتونید به آسانی تغییرات بسیار موثر و مفیدی در خانه تان ایجاد کنید. اما به تدریج و با گسترش علم فنگشویی در محیط خانه‌تان، امکان پیچیده تر شدن آن هم وجود داره. این مطلب برای کمک به شروع فنگ شویی در خانه شما تدوین شده و بدون شک تاثیرات بسیار مفید و موثری بر روی جسم و روح شما خواهد گذاشتند

۱- برای داشتن یک فنگ شویی خوب چیزهای درهم برهم و مزاحم را پاک کنید
فنگ شویی به شما کمک می‌کند که چیز‌های اضافی و زاید را پاکسازی کنید


خلاص شدن از شهر همه چیز هایی که در خانه خود اونها را دوست ندارید و پاکسازی محیط از اجسام و وسایل درهم برهم و مزاحم، معمولاً یک فرایند زمانبر و انرژی بر هست اما به عنوان یک درمان فوق العاده محسوب می شود و به شما این امکان را می ده که روان خود را از بسیاری از ذهنیت ها و آشفتگی ها پاک کنید و بار ذهنی خود را پالایش کنید. مطمئن باشید با این کار، ذهنی سبک و آماده خواهید داشت. به شما پیشنهاد می کنیم که این مرحله را از دست ندید و از انجام آن کوتاهی نکنید؛ زیرا این یک ضرورت بسیار مهم در ایجاد انرژی های همگن فنگ شویی در محیط شماست.
همچنین شما می توانید برای خلاص شدن از شر اجسام و وسایل مزاحم این سوال را از خود بپرسید که اگر این وسیله را از محیط خارج کنم، چیزی به هم میریزد؟ یا زندگی بدون آن سخت خواهد شد؟ با پرسیدن چنین سوالاتی درجه اهمیت و ضرورت هر کدام از آنها در محیط مشخص شده و آنهایی که ضروری نیستند دور ریخته خواهند شد!
۲- با کمک فنگ شویی ، هوا و نور با کیفیتی دریافت کنید
با کمک فنگ شویی ، هوا و نور با کیفیتی دریافت کنیم
با کمک فنگ شویی ، هوا و نور با کیفیتی دریافت کنیم

این دو عنصر یعنی هوا و نور برای سلامت فنگ شویی خوب ( ایجاد انرژی چی) در خانه شما بسیار ضروری است. اغلب پنجره ها را باز کنید. در خانه خود از گیاهان تصفیه کننده هوا که در فنگشویی آنها را معرفی میکنیم استفاده کنید. اجازه دهید تا نور طبیعی وارد خانه شما شود و از لامپهای بدون فیلتر و با طیف رنگی کامل (همچون خورشید) استفاده کنید


۳- نقشه انرژی را در فنگ شویی خانه خود تعریف کنید
نقشه انرژی فنگ شویی را فرا بگیریم

 

با استفاده از روش های اصلی فنگ شویی (روش باگوا یا روش انرژی‌های فنگشویی)نقشه انرژی فنگ شوی خانه خود را تعریف کنید. با استفاده از یکی از این روشها که به آن باگوا می گویند شما می توانید مناطق خانه و محیط زندگی خود را به مناطق خاصی از انرژی که قبلاً تعریف شده است مرتبط سازید. به عنوان مثال منطقه جنوب شرقی فنگ شویی خانه شما، ارتباط مستقیمی با جریان پول و جریان انرژی در زندگی شما دارد. چیزی که به آن فنگ شویی ثروت نیز می گویند در این خصوص مطالب کاربردی و جامعی عرضه خواهیم کرد
۴- از پنج عنصر اساسی فنگ شویی استفاده کنیم
به 5 عنصر اساسی فنگ شویی توجه کنیم

 

با استفاده از پنج عنصر اساسی و مهم فنگ شویی برای ایجاد تعادل و به وجود آوردن جریان انرژی و جنب و جوش در همه مناطق خانه تان استفاده کنید. به عنوان مثال: اگر شما مایلید که توجه بیشتری ایجاد کنید و رفاه بیشتری داشته باشید، باید از عناصر فنگ شویی چوب و آب در منطقه جنوب شرقی خانه خود استفاده کنیم یا همینطور اگر نیاز دارید که سلامتی را در محیط اطراف خود توسعه دهید بهترین کار این است که گیاهان شاداب و پر آب را در منطقه شرقی خانه خود و احیاناً در کنار مبلمان چوبی تان قرار دهید
۵- عنصر تحول و زایش فنگ شویی را در خانه خود بیدار کنید
عنصر تحول و زایش فنگ شویی را در خانه خود بیدار کنید
عنصر تحول و زایش فنگ شویی را در خانه خود بیدار کنید

عنصر تحول و زایش فنگ شویی را برای تعریف و پشتیبانی از انرژی های شخصی تان پیدا کنید. به عنوان مثال: اگر عنصر زایش و تولد وجودی شما آتش است، شماره احتیاج دارید که عنصر آتش را در محیط خانه خود تعریف کنید و آن را برجسته و شاخص سازید. همچنین استفاده از رنگهای که عنصر آتش را متولد می سازند (همچون رنگ های قرمز، نارنجی، صورتی، زرشکی، ارغوانی و زرد) به خوبی می توانند به شما کمک کنند؛ همینطور استفاده از اجسام و وسایل «مثلثی شکل» نماینده عنصر آتش در فنگشویی هستند. همچنین شما احتیاج دارید که از عناصر چوبی قدرتمندی در خانه خود استفاده کنید چراکه عنصر چوب نیز به نوعی از خانواده عنصر آتش است و در کنار آن میتواند چرخه انرژی فوق العاده ای را در محیط خانه تان ایجاد کند. استفاده از یک میز چوبی مثلثی شکل و یا یک صندلی قرمز رنگ به خوبی می تواند این حس را در خانه شما ایجاد کنند البته شما می توانید با تلفیق رنگ و استفاده از اجسام مثلثی شرکت و همینطور اجسام چوبی، به خوبی از وسایل محیط اطراف خود استفاده کنید و از چیدمان آنها در فنگ شویی محیط خانه تان لذت ببرید

    عنصر تحول و زایش فنگ شویی را برای تعریف و پشتیبانی از انرژی های شخصی تان پیدا کنید. به عنوان مثال: اگر عنصر زایش و تولد وجودی شما آتش است، شماره احتیاج دارید که عنصر آتش را در محیط خانه خود تعریف کنید و آن را برجسته و شاخص سازید. همچنین استفاده از رنگهای که عنصر آتش را متولد می سازند (همچون رنگ های قرمز، نارنجی، صورتی، زرشکی، ارغوانی و زرد) به خوبی می توانند به شما کمک کنند؛ همینطور استفاده از اجسام و وسایل «مثلثی شکل» نماینده عنصر آتش در فنگشویی هستند. همچنین شما احتیاج دارید که از عناصر چوبی قدرتمندی در خانه خود استفاده کنید چراکه عنصر چوب نیز به نوعی از خانواده عنصر آتش است و در کنار آن میتواند چرخه انرژی فوق العاده ای را در محیط خانه تان ایجاد کند. استفاده از یک میز چوبی مثلثی شکل و یا یک صندلی قرمز رنگ به خوبی می تواند این حس را در خانه شما ایجاد کنند البته شما می توانید با تلفیق رنگ و استفاده از اجسام مثلثی شرکت و همینطور اجسام چوبی، به خوبی از وسایل محیط اطراف خود استفاده کنید و از چیدمان آنها در فنگ شویی محیط خانه تان لذت ببریدس

۶- با کمک فنگ شویی ، اعداد کووا و مسیرهای شانس خود را پیدا کنید
با کمک فنگ شویی ، اعداد کووا و مسیرهای شانس خود را پیدا کنید
با کمک فنگ شویی ، اعداد کووا و مسیرهای شانس خود را پیدا کنید

اعداد کوا و مسیرهای شانس و یا خوش شانسی تان در خانه را پیدا کنید؛ چراکه آنها در فنگ شویی به خوبی میتوانند شما را به فردی با انرژی فوق العاده و و همینطور فردی خوش شانس تبدیل کنند. موقعیت تخت خواب میز و همینطور مبلمان خود را با استفاده از این روش در محیط خانه تان و ناهارخوری تان تنظیم کنید به عنوان مثال اگر عدد کووا شما، عدد یک باشد، بهتر است که جهت صندلی ها، تخت و مبلمان شما به سمت جنوب شرقی، شرق، جنوب و یا شمال باشد و یا به عبارتی از چیدمان وسایل به سمت غرب استفاده نکنید.
۷- همیشه از کیفیت انرژی در خانه خود اطمینان داشته باشید

همیشه از کیفیت انرژی خانه خود و آن چیزهایی را که بر روی انرژی شما تاثیر می گذارند آگاهی داشته باشید. به قانونی که به آن قانون مثلث فنگ شویی می گویند توجه اساسی داشته باشید و آن را عادت خود بسازید؛ مثلث فنگشویی رابطه عمیقی با سلامتی شما دارد. «مثلث فنگ شویی عبارت است از: اتاق خواب شما ، حمام شما و آشپزخانه شما.» هیچ چیزی در جهان بدون انرژی وجود ندارد پس بهتر است که نسبت به انرژی محیط خود آگاهی پیدا کنید تا شادی و سلامت جسم و روان خود را ارتقا بخشید
خلاصه ای از مراحل فنگ شویی خانه تان

پس از اینکه این ۷ مرحله فنگ شویی را در خانه خودتان تجربه کردید و آن را به کار بستید، می توانید سطوح عمیقتری از فنگ شویی مانند حرکت سالانه ستارگان فنگشویی را کشف کنید. با این حال به شما توصیه می کنیم که این ۷ مرحله را به کار ببندید و همین الان آن را شروع کنید تا از این فرآیند لذت ببرید. اطمینان داشته باشید این راهکارهای فنگشویی در زمان کوتاهی بر روی جسم و روح شما تاثیر مثبت و موثری خواهد گذاشت

این مطلب برای اولین بار در اینجا نوشته شد.


امروزه حتی یک کودک پنج ساله نیز می‌داند گوگل چیست و شبکه‌های اجتماعی به چه معنا می‌باشند. با این حال، خطرات و ‏خطاکاران بسیاری که هم مردم و هم وبسایتها را شامل می‌شوند در کمین کودکان نشسته‌اند. چگونه می‌توان از فرزند خود در برابر ‏اینترنت جهانی محافظت کرد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.‏
اینترنت دیگر یک امتیاز به حساب نمی‌آید بلکه به یک ضرورت تبدیل شده است، بطوریکه به شدت به آن وابسته شده‌ایم. گاهی اوقات به سختی می‌توان باور کرد که تا چند دهه قبل جهت به اتمام رساندن یک پروژه بایستی وقت زیادی را صرف رفتن به کتابخانه، مجهز شدن به تمام انواع لوازم تحریر از جمله دفتر یادداشت و لوازم نقاشی، مطالعه انبوهی از کتابها و جمع آوری مقادیر زیادی اطلاعات می‌کردیم و آنگاه تمام این اطلاعات را وارد پروژه خود می‌ساختیم. آن روزها گذشت که تکلیف و کار محوله به معنای ساخت مدلهای کاری بودند. دیگر همه از درک تکنولوژیکی برخوردار شده‌اند، به طوریکه اکنون ترجیح می‌دهند بجای ساخت مدلهای کاری، از انیمیشن استفاده کنند و جهت نشان دادن نمودار گردش کار از پاورپوینت بهره ببرند.
این نگرانی وجود دارد که تمام محتویات موجود در اینترنت، در دسترس همه قرار دارد!
همانند هر آنچه در جهان وجود دارد، این فناوری نیز از مزایا و معایب چندی برخوردار است و اگر نظر من را بخواهید معایب آن بیشتر است. با این حال، یکی از پیامدهای اجتناب ناپذیر این فناوری بسر بردن تمام افراد در اینترنت است. با این حال، این نگرانی وجود دارد که تمام محتویات موجود در اینترنت، در دسترس همه قرار دارد! پس چگونه می‌توان از کودک خود در برابر خطرات موجود در اینترنت محافظت کرده و اطمینان یابید که امنیت کودک شما در آن حفظ می‌شود؟
پنج نکته جهت اطمینان از حفظ امنیت کودک شما در اینترنت
در این بخش پنج راه بسیار ابتدایی و آسان را معرفی می‌کنیم که از طریق آنها می‌توانید از کودک خود در برابر اثرات بد اینترنت محافظت نمایید.
ساعت های استفاده از اینترنت

ساعتی از روز را برای کودک خود جهت دسترسی به اینترنت معین کنید. به کودک خود اجازه ندهید در ساعاتی غیر از آنچه شما تعیین کرده‌اید وارد اینترنت شود. با این حال، در انجام این کار منصف و خوش برخورد باشید. کودک شما نباید احساس کند که به او دستور می‌دهید یا غیر منطقی و بی ادبانه با او برخورد می‌کنید. دلیل مهم این کار آن است که اگر کودکتان نسبت به شما یک شیوه‌ی سرکشانه در پیش گیرد، سعی می‌کند قوانین را بشکند و این به نوبه خود کنترل امور را از دست شما خارج خواهد ساخت. همچنین ساعتی از روز را برای او تعیین کنید که خود در خانه حضور دارید. نیازی نیست بر روی صندلی پشت فرزندتان نشسته و او را به طور مداوم کنترل نمایید. اما این حقیقت که شما در همان اطراف هستید موجب می‌شود کودکتان دست به شیطنت نزند. همچنین اصرار داشته باشید که در اتاق فرزندتان باز و یا حداقل نیمه باز باشد. به او اجازه ندهید در اتاق را کامل بسته و از داخل قفل کند.
 
رمزگذاری

اطمینان حاصل کنید که از کامپیوتر شما بخوبی محافظت می‌شود. بر روی برنامه‌هایی که فکر می‌کنید برای کودکتان مخرب هستند، رمز و پسورد بگذارید. حتی می‌توانید بازیها را درون فولدر یا پوشه‌های محافظت شده با رمز عبور ذخیره کنید. اطمینان حاصل کنید که یک رمز قابل اعتماد قرار داده‌اید. رمزگذاری راهی مناسب جهت حفظ کودک خود از محتویاتی است که فکر می‌کنید برای کودکتان مناسب نیستند. با این حال، چنانچه رمزی تعیین می‌کنید، حتماً از نحوه بازیابی اطلاعات خود نسبت به هک شدن رمز اطلاع داشته باشید. این روزها کودکان بیش از آنچه تصور می‌کنیم اطلاعات دارند. بنابراین از انواع نرم افزار هک اطلاع داشته و خود را بروز نگاه دارید و اطمینان حاصل کنید که دست کودکتان به هیچ کدام از آنها نمی‌رسد.
 
کنترل و نظارت والدین


  وبسایتهایی که حاوی محتویاتی نامناسب برای فزرندتان هستند را مسدود سازید. محتویات این سایتها می‌تواند شامل محتویات واقعی وب سایت و همچنین تبلیغات محصولات و ارائه بعضی خدمات باشد. همچنین در صورتی که می‌خواهید خود از کامپیوتر استفاده کنید، هرگز تنظیمات آن را ویرایش نکنید. می‌توانید به روش‌های دیگری به تمام وبسایتها دسترسی داشته باشید. پروفایلهای کاربری مختلفی را برای کامپیوتر با تنظیمات اینترنتی متفاوت ایجاد کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که بایستی از پروفایلهای کاربری خود، با قرار دادن پسوردی مناسب به خوبی محافظت نمایید.
 
محدود کردن خرید

خرید آنلاین با در دسترس قرار دادن آنلاین کتاب، لباس و انواع مختلف لوازم مورد نیاز، زندگی را بسیار آسان ساخته است. شاید بخواهید چند وسیله به عنوان مثال، نسخه محدود یک کتاب یا یک فیلم و غیره را برای فرزند خود خریداری نمایید. خودتان تمام این خریدها را انجام دهید. جزئیات کارت بانک خود را برای فرزندتان بازگو نکنید. بدین ترتیب قادر خواهید بود نسبت به آنچه فرزندتان به صورت آنلاین خریداری می‌کند نظارت داشته باشید.
اجازه دادن به کودک خود به خرید آنلاین بدون حضور یک بزرگتر، می‌تواند دو برابر خطرناک باشداجازه دادن به کودک خود به خرید آنلاین بدون حضور یک بزرگتر، می‌تواند دو برابر خطرناک باشد. نخست آنکه متوجه نمی‌شوید چه چیزی خریداری می‌کند و آیا خرید این وسیله برای او اشکالی ندارد؟ دوم آنکه هیچ کنترلی بر مقدار پولی که آنلاین خرج می‌کند نخواهید داشت! این امر می‌تواند هزینه عضویت در وبسایتها، خرید واقعی و بسیاری چیزهای دیگر را شامل شود.
 
ایجاد حس مسئولیت پذیری

هترین راه محدود ساختن فرزندان خود در استفاده از اینترنت، ایجاد حس مسئولیت پذیری در آنها و درک این موضوع برای آنها است که چرا نباید برخی کارها را به صورت آنلاین انجام دهند. اعتماد فرزندان خود را جلب کنید. صرفاً برایشان قانون وضع نکنید، به آنها بفهمانید که چرا این کار را انجام می‌دهید. امروزه کودکان به نسلی تعلق دارند که همیشه می‌خواهند علت کارها را جویا باشند. این کار آنها گستاخی یا سرکشی به حساب نمی‌آید. اما اکثر مواقع والدین نمی‌دانند چگونه با این پرسش‌های دائمی برخورد کنند و اینجاست که مسئله اقتدار را پیش می‌کشند. آن را درک کرده و بر طبق آن عمل کنید.

امیدوارم این نوشته اطلاعات مفیدی را در خصوص امنیت کودکان به هنگام استفاده از اینترنت در اختیارتان قرار داده باشد. بالا بردن آگاهی خود و فرزندتان در خصوص امنیت اینترنت بایستی در رأس کارهایی باشد که به هنگام معرفی فرزندتان به اینترنت جهانی انجام می‌دهید. بزرگ کردن فرزندان با حس مسئولیت پذیری نسبت به جامعه موجب جلوگیری از بسیاری مشکلات مرتبط با امنیت در تمامی حوزه‌ها حتی در زمینه اینترنت می‌شود. از جبر و زور استفاده نکنید، این کار تنها فرزندتان را به سمت بد رفتاری و نادیده گرفتن اقتدار شما پیش می‌برد. در عوض بیشتر بر روی استفاده منطقی تأکید کرده و فرزندتان را نسبت به درستی دیدگاه‌های خود متقاعد کنید. با آرزوی موفقیت!

 
منبع: aptparenting

جشن دهه فجر درمجتمع مسکونی پارس جم با حضور فریدون آسرایی ، ساسان کریمی و با مجری گری علی معصومی در سالن فرهنگسرای توحید برگزار گردید .

 

جشن شکوفه ها در مدرسه غیر دولتی تلاش

عکاس : علی فاطمی
31 شهریور 1397

 

گزارش تصویری کلاس های طرح اوقات فراغت فرزندان کارکنان مجتمع مسکونی پارس جم از 16 تیرماه آغاز و تا 25 مردادماه ادامه داشت .

 

از نگاه دوربین

تمامی حقوق برای مجتمع مسکونی پارس جم محفوظ است . طراحی و پیاده سازی : ساوان

Template Design:Dima Group