سه شنبه 28 خرداد 1398 | Tuesday 18 June 2019
مجتمع مسکونی پارس جم

جشن دهه فجر درمجتمع مسکونی پارس جم با حضور فریدون آسرایی ، ساسان کریمی و با مجری گری علی معصومی در سالن فرهنگسرای توحید برگزار گردید .

 

جشن شکوفه ها در مدرسه غیر دولتی تلاش

عکاس : علی فاطمی
31 شهریور 1397

 

گزارش تصویری کلاس های طرح اوقات فراغت فرزندان کارکنان مجتمع مسکونی پارس جم از 16 تیرماه آغاز و تا 25 مردادماه ادامه داشت .

 

سرویس سبک زندگی فردا؛ محدثه انسی‌نژاد: تابستان شروع شده است و یکی از دغدغه‌های والدین گذراندن اوقات فراغت با کمترین هزینه و امکانات است. در این مطلب راهکارهایی به نوجوانان ارائه می‌دهیم و از چند شیوه خوب و جالب برای پر کردن اوقات فراغت، گذراندن اوقات فراغت در خانه، اوقات فراغت نوجوانان در خانه، اوقات فراغت دانش‌آموزان، انواع کارها برای اوقات فراغت و چند شیوه برای پر کردن اوقات فراغت با کمترین هزینه می‌گوییم.

۱۰ پیشنهاد برای گذراندن اوقات فراغت با کمترین هزینه و امکانات

حالا که مدرسه تعطیل شده و باید از تعطیلات تابستانی لذت برد، حتما والدین به فکر پر کردن اوقات فراغت فرزند نوجوانشان هستند یا خود نوجوانان به این موضوع فکر می‌کنند. در این مطلب سعی می‌کنیم، چند راهکار برای داشتن یک تابستان مفید و خاطره انگیز برای نوجوانان ارائه دهیم.

برای تابستان‌ خود برنامه ریزی داشته باشید

بله احتمالا این یک حرف تکراری برای شما به حساب می‌آید ولی لازم است که برنامه‌ریزی کنید، تابستان خود را چگونه می‌خواهید سپری کنید. در برنامه خود اهداف خود را قید کنید؛ رسیدن به مهارت‌های جدید، رفتن به باشگاه، مطالعه و سفر. این برنامه ریزی را در طول تابستان دنبال کنید و در پایان این فصل ببینید که تا چه اندازه توانسته‌اید به آن برسید.

۱۰ پیشنهاد برای گذراندن اوقات فراغت با کمترین هزینه و امکانات

یادگیری یک مهارت جدید را در اولویت خود قرار دهید

به مهارت و کارهایی که دوست دارید تجربه‌اش کنید، فکر کنید. اگر بتوانید در کنار یادگیری این مهارت پول توجیبی‌تان را هم در بیاورید که بسیار عالی است. مهارت‌هایی مثل نجاری، خیاطی، تعمیرات ماشین، کار در یک کارگاه سفالگری و کارهایی از این دست می‌تواند بسیار جذاب و آموزنده باشد. به این ترتیب علاوه بر یادگیری یک مهارت جدید، به ارزش پولی که برایش زحمت کشیده شده نیز پی می‌برید.

در کلاس‌های جذاب شرکت کنید

کلاس رفتن، یک راهکار کاملا تکراری است. اما یادتان باشد که تابستان نباید برای شما تبدیل به مهرماه و روزهای مدرسه شود. یک یا دو کلاس آن هم برای یادگیری مهارت‌های جدید یا معاشرت با دوستان تازه می‌تواند بسیار برای شما مفید و روحیه بخش باشد. اگر می‌خواهید به کلاس درسی بروید و اشکلات خود را رفع کنید، پیشنهاد ما به شما شرکت در کلاس‌های آنلاین است. به این ترتیب هم گرفتار گرمی هوا نمی‌شوید و هم اینکه لازم نیست از خانه خارج شوید.

۱۰ پیشنهاد برای گذراندن اوقات فراغت با کمترین هزینه و امکانات

در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید

در آغاز فصل تابستان باشگاه‌های ورزشی برای انواع ورزش‌ها ثبت نام می‌کنند. ببینید استعدادتان در کدام یک از ورزش‌هاست و دوست دارید چه ورزشی را تجربه کنید. لازم نیست حتما در آن ورزش تبدیل به یک قهرمان ملی شوید، همین که لحظات شادی را با هم سن و سالان خود بگذارید و سلامت جسمی‌تان تامین شود، کافی است.

در کارهای خیریه شرکت کنید

وقت گذاشتن برای کارهای خیریه علاوه بر اینکه به شما حس مفید بودن می‌دهد، باعث می‌شود که شخصیت شما در این مسیر شکل گرفته و تجربه‌های جدیدی بیاموزید. شرکت در اردوهای جهادی، فروشندگی در بازارچه خیریه، کمک به برگزاری یک رویداد خیریه می‌تواند روحیه شما را تغییر دهد. معمولا دوستی‌هایی که از شرکت در این کارها شکل می‌گیرد، بسیار پایدار است.

۱۰ پیشنهاد برای گذراندن اوقات فراغت با کمترین هزینه و امکانات

طبیعت گردی کنید

لازم نیست در این وضعیت نابه سامان اقتصادی به سفرهای چندین روزه و پر هزینه فکر کنید، می‌توانید در گروه‌های مطمئن برای تهران گردی، کوهنوردی یا طبیعت گردی ثبت نام کنید و سفرهای کوتاه یک یا دو روزه را تجربه کنید. بازدید از موزه‌ها را نیز می‌توانید در برنامه تابستانی خود قرار دهید، به تمام موزه‌های شهر خود سر بزنید و درباره آن‌ها مطالعه کنید.

ساعت مطالعه‌ غیردرسی‌تان را افزایش دهید

معمولا دانش‌آموزان در طول سال تحصیلی فقط کتاب درسی می‌خوانند. می‌توانید در طول روزهای بلند تابستان ساعات مطالعه‌تان را افزایش دهید. اگر اصلا اهل مطالعه نیستید، ابتدا از روزی یک صفحه کتاب شروع کنید و بعد به مرور تعداد صفحات را افزایش دهید. استمرار داشتن در مطالعه از خواندن نصف یک کتاب در یک روز اهمیت بیشتری دارد. برای ادامه دادن این مسیر حتما عضو کتابخانه محل‌تان شوید و از افراد کتابخوان سراغ کتاب‌های مناسب سن خودتان را بگیرید.

۱۰ پیشنهاد برای گذراندن اوقات فراغت با کمترین هزینه و امکانات

کارهای هنری انجام دهید

انجام کارهای ساده‌ای مثل آشپزی، باغبانی، ساخت کاردستی، عکاسی، نقاشی و کارهای هنری دیگر می‌تواند شما را سر ذوق بیاورد. برای یادگیری آشپزی نیاز نیست که به کلاس خاصی بروید، از مادر یا سایر افراد خانواده که دست پخت خوبی دارند می‌توانند کمک بگیرید. اگر در منزل‌تان دوربین دارید هنر عکاسی را یاد بگیرید؛ با یک سرچ ساده در اینترنت می‌توانید اطلاعات زیادی برای این کار به دست بیاورید. یادتان باشد هنری را انتخاب کنید که به آن علاقه مند هستید، نه کاری که دیگران می‌گویند.

به سینما بروید یا در خانه فیلم ببینید

یکی از تفریحات سالم و در دسترس رفتن به سینما و فیلم دیدن است. سعی کنید فیلم‌هایی را انتخاب کنید که برای سن شما مناسب باشد و باعث ناراحتی شما نشود. می‌توانید فیلم‌هایی را هم از سوپرمارکت‌ها خریده و همراه خانواده خود به تماشای آن‌ها بنشینید. یک نوع از فیلم‌های جذابی که می‌توانید به تماشای آن بنشینید، فیلم‌هایی است که بر اساس کتاب‌هایی که خوانده‌اید ساخته شده‌اند، گرچه هرگز فیلم‌ها به خوبی کتاب‌ها نمی‌شوند.

۱۰ پیشنهاد برای گذراندن اوقات فراغت با کمترین هزینه و امکانات

بازی کنید

این توصیه آخر ما به شماست، هنوز برای بازی کردن و لذت چشیدن آن فرصت زیادی دارید. پس از آن استفاده کنید. بادبادک بازی یکی از بهترین و شیرین‌ترین تفریحات برای شماست. بازی‌ای که خودتان می‌توانید با ابزار ساده سازنده آن باشید. هفت سنگ، طناب کشی، فوتبال دستی، پانتومیم، وسطی، بیست سوالی و اسم فامیل از دیگر بازی‌های سنتی هستند که برای انجام آن‌ها به وسیله خاصی هم نیاز ندارید. تابستان خوبی داشته باشید.

کتاب خریدن برای من یک بازی لذت‌بخش و مهیج است؛ و معمولاً قدم زدن با دوستان به کتاب‌فروشی‌های انقلاب ختم می‌شود. اگر دو سه روز به کتاب‌فروشی سر نزنم مثل پرنده‌ای می‌شوم که توی قفسی در میان جنگل رها شده.

معرفی کتاب از بخش‌های محبوب مطبوعات و سایت‌ها است. یک معرفی کتاب مناسب می‌تواند تأثیر مثبتی روی فروش کتاب داشته باشد؛ با معرفی کتاب می‌توانیم شور و لذتی را که حین مطالعه تجربه کرده‌ایم با دیگران به اشتراک بگذاریم.

معرفی کتاب می‌تواند تأثیر بسیاری در موفقیت سایت ما در گوگل داشته باشد. مثلاً بخش زیادی از ترافیک سایت من به خاطر بازدیدکنندگانی است که گوگل برای پست کتاب تمرکز دنیل گلمن به سایت می‌فرستد.

داشتم فکر می‌کردم برای آشنایی با یک کتاب به چه نکاتی نیاز است؟ یک معرفی کتاب خوب باید به چه مواردی بپردازد؟ با ارائه چه اطلاعاتی از یک کتاب می‌توان خواننده را به مطالعه آن ترغیب کرد؟ خواننده کتاب با چه میزان اطلاعات درباره هر کتابی به نتیجه موردنظر خودش می‌رسد؟

همه این سؤال‌ها باعث شد چک لیستی بنویسم که در آن تمام نکاتی را که به نظرم در معرفی کتاب ضروری و مفید هستند ذکر کنم.

در پست بعدی وبلاگ سعی می‌کنم یکی از کتاب‌های جذابی که به‌تازگی وارد بازار شده با همین روش معرفی کنم. قبلاً هم دو تا کتاب را با روشی مشابه معرفی کرده بودم که لینک‌های مرتبط می‌توانید اطلاعات مربوط به آن دو کتاب کاربردی و آموزنده را مشاهده کنید.

ضمناً این چک‌لیست بیشتر برای معرفی کتاب‌های غیرداستانی مفید است، هرچند با تغییرات اندکی می‌توان آن را برای کتاب‌های داستانی نیز به کار برد.

در طراحی این چک‌لیست سعی شده که حتی اگر مخاطب به خواندن کتاب معرفی‌شده ترغیب نشد، نکات مفیدی را دریافت کند و حس نکند وقتش تلف شده. همچنین اگر چک‌لیست بتواند طوری عمل کند که مخاطب بعد از مطالعه کتاب، دوباره به معرفی ما رجوع کند، موفق بوده و این‌گونه مخاطب می‌تواند نکات تازه‌ای را کشف کند و داستان ما و کتاب را با داستان و برداشت خودش از کتاب مقایسه کند.

با داشتن چک‌لیست زیر دیگر لازم نیست هر بار برای معرفی کتابی تازه‌ چرخ را از نو اختراع کنیم؛ این فهرست می‌تواند نقشه راه ما در معرفی کتاب باشد.

ضمناً ترتیب گزینه‌های لیست به عهده شماست تا با سلیقه خودتان انتخاب کنید که کدام‌یک از موارد در ابتدا یا انتهای فهرست باشد، به نظر می‌رسد که باید به نکات ترغیب‌کننده‌تر در ابتدای فهرست قرار بگیرند.

یک چک‌لیست کاربردی برای معرفی کتاب

نام کتاب:

در این بخش اگر سعی کنیم در کنار نام فارسی، نام انگلیسی کتاب را هم ذکر کنیم کمک بیشتری به مخاطب کرده‌ایم. ضمناً قرار دادن لینک آمازون کتاب هم مفید است.

اگر کتاب عنوان دوم هم دارد باید ذکر کنیم.

تاریخ چاپ نسخه اصلی و نسخه ترجمه‌شده:

برخی از ناشرها از ذکر تاریخ چاپ نسخه اصلی کتاب-که معمولاً در شناسنامه کتاب ذکر می‌شود- خودداری می‌کنند، در این صورت بهتر است تاریخ انتشار کتاب را جستجو و درج کنیم.

تعداد صفحات:

در این بخش علاوه بر ذکر تعداد صفحات و حتی قطع کتاب می‌توانیم نظرمان را راجع به حجم کتاب اعلام کنیم.

نویسنده:

علاوه بر ذکر نام نویسنده می‌توانیم لینک ویکی پدیای انگلیسی یا وب‌سایت نویسنده را هم قرار بدهیم. ضمناً ارائه بیوگرافی کوتاهی از نویسنده می‌تواند جذابیت زیادی برای خوانندگان داشته باشد.

مترجم:

در این بخش می‌توان به نام مترجم اکتفا کرد یا می‌توانیم برخی از کتاب‌هایی را که قبلاً توسط مترجم ترجمه شده نام ببریم.

کیفیت ترجمه:

این بخش یکی از مهم‌ترین قسمت‌های معرفی هر کتاب است که باید حین مطالعه به‌دقت روی آن دقت کنیم و بدون هیچ سهل‌انگاری و بی‌دقتی و با صداقت کامل نظرمان را بنویسیم.

در کل بهتر است برای کتابی که ترجمه بدی دارد معرفی ننویسیم.

سایت و پروفایل نویسنده در شبکه‌های اجتماعی:

لینک‌های تکمیلی درباره نویسنده علاوه بر اینکه می‌تواند برای خوانندگان مفید باشد، باعث می‌شود با مراجعه به صفحات نویسنده در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات بیشتری را درباره نویسنده کسب کنیم و شاید زمینه دوستی و ارتباط با نویسنده فراهم بشود.

نظر مترجم:

این بخش می‌تواند اعتبار و غنای حرفه‌ای بیشتری به معرفی ما بدهد. می‌توانیم با مترجم تماس بگیریم یا ایمیل بفرستیم و از او درباره روند انتخاب کتاب و چالش‌های ترجمه کتاب سؤال کنیم و بخش‌های مهم گفتگو را در معرفی خودمان ذکر کنیم.

نسخه پی دی اف:

برخی از ناشرها علاوه بر فروش نسخه کاغذی پی دی اف کتاب را روی اپلیکیشن هایی مانند طاقچه یا فیدیبو به فروش می‌رسانند. قرار دادن لینک پی دی اف کتاب نیز برای علاقه‌مندان به مطالعه دیجیتال مفید است.

طرح جلد، فونت و صفحه‌آرایی:

شاید فکر کنیم گرافیک یک حوزه تخصصی است و نقشی در کیفیت محتوایی کتاب ندارد؛ ولی در فضای حرفه‌ای نشر جهان هزینه‌های سنگینی برای طراحی بصری کتاب‌ها صورت می‌گیرد. اظهار نظر ما درباره کیفیت چاپ و خوانایی فونت و جلد کتاب نیز می‌تواند نکات جالبی برای مخاطب داشته باشد و معرفی ما را از دیگران متمایز کند. سلیقه و سواد بصری مناسب با مطالعه در این زمینه و خوب دیدن و دقت کردن حاصل می‌شود.

این کتاب در چه زمینه‌ای مرا یاری می‌کند:

بهتر است برای جواب دادن به این سؤال وقت کافی بگذارید، این یکی از بخش‌های کلیدی چک‌لیست است و برای مخاطب مهم و تعیین‌کننده است.

کلمات و عبارات کلیدی یا نقشه ذهنی:

حین مطالعه می‌توانیم دفترچه یادداشتی کنار دستمان داشته باشیم و فهرستی از کلمات و عبارت کلیدی کتاب را یادداشت کنیم و با مخاطبان به اشتراک بگذاریم. همین‌طور کشیدن نقشه ذهنی برای کتاب می‌تواند نکات ارزشمندی را انتقال بدهد.

چند جمله طلایی و کوتاه از کتاب:

جملاتی که انتخاب می‌کنیم باید کوتاه باشند و به‌صورت مستقل معنا داشته باشد. حین مطالعه می‌توانیم زیر جملاتی که به نظرمان جالب می‌رسند خط بکشیم، حداقل پنج جمله برای معرفی هر کتاب کافی است.

یک پاراگراف از کتاب:

در این بخش نباید چند صفحه از کتاب را نقل کنیم، بلکه باید به‌دقت یکی از پاراگراف‌های کتاب را نقل کنیم که بتواند معرف کل محتوای کتاب باشد، همچنین در این بخش می‌شود از متنی که در پشت جلد کتاب آمده بهره گرفت. مقدمه کتاب نیز برای انتخاب محتوای این بخش مفید است.

ستاره:

از ۱ تا ۵ می‌توانیم با توجه به معیاری که برای بخش معرفی کتاب وبلاگ یا سایت خودمان تعریف می‌کنیم به هر کتاب ستاره بدهیم. این بخش هم می‌تواند برای مخاطبان ما جالب باشد.

داستان من و کتاب:

در این بخش می‌توانیم داستان آشنایی خودمان با کتاب و تأثیری که روی نگرش و رفتار ما داشته است بنویسیم. این بخش می‌تواند صمیمی‌ترین و خواندنی‌ترین بخش چک‌لیست باشد.

ناشر:

در این بخش می‌توانیم لینک سایت انتشارات را نیز قرار بدهیم. همچنین می‌شود به سوابق ناشر پرداخت.

قیمت:

مهم است؛ فراموش نکنید!

به مناسبت فرارسیدن شب های قدر و شب شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) ، مراسم شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان به شرح ذیل در مساجد مجتمع مسکونی پارس جم برگزار می گردد:

1.  قرائت قرآن   

2. قرائت دعای افتتاح

3. سخنرانی مذهبی و بیان احکام شرعی

4.مداحی و عزاداری در سوگ شهادت امام علی (ع)

5. قرائت دعای جوشن کبیر

6. مراسم قرآن به سر گذاشتن

زمان : از ساعت 22 سه شنبه مورخ 03/15 الی ساعت 02/30 بامداد روز پنجشنبه مورخ 03/16

 

ماه مبارک رمضان، بهار قرآن

خداوند همیشه سفره خود را پهن کرده است و ما مهمان او هستیم و در این دو زمان و زمین ما را هم به ضیافت دعوت کرده است، هم در ماه مبارک رمضان فرمود شما جزء ضیوف الرحمان هستید برای این زمان، هم در سرزمین وحی فرمود جزء ضیوف الرحمان هستید، حاجیان و معتمران جزء مهمانان خدا هستند اما هر مهمانی، هر دید یک بازدید هم دارد فرمود من شما را به عنوان مهمان دعوت کرده ام؛ ولی شما اگر مرا دعوت کنید من می آیم من منتظر میزبانی شما هستم. این چنین نیست که خدا فقط مهمانی بدهد و مهمان نشود، فرمود اگر میزبانی مرا قبول کردید من مهمان شما می شوم «أَنَا عِندَ المُنکسِرَة قُلُوبهم» کسانی که قلب شکسته دارند، من مهمان او هستم. ماه رمضان، ماه نزول قرآن می باشد و تنها ماهی است که نامش در قرآن آمده و شب قدر نیز در این ماه است. پیامبراکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «تمام کتاب های آسمانی، در ماه رمضان نازل شده اند. ماه رمضان، بهترین ماه خدا است». آن حضرت در جمعه آخر ماه شعبان، خطبه مفصّلی در عظمت ماه رمضان ایراد کرده اند که در بعضی از تفاسیر و کتب روایی آمده است. همچنین در صحیفه ی سجادیه، امام سجاد علیه السلام با دعایی به استقبال ماه رمضان رفته و در وداع آن ماه، مناجات جان سوزی دارند.

ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت و میهمانی خدا

در رمضان، مؤمنان با «یا ایّها الّذین آمنوا کُتب علیکم الصّیام» به مهمانی خداوند دعوت شده اند، و این مهمانی ویژگی هایی دارد:

۱.میزبان، خداوند و مهمانان را شخصاً دعوت کرده است.

۲. وسیله ی پذیرایی، شب قدر، نزول قرآن، فرود آمدن فرشتگان، استجابت دعا، لطافت روح، و دوری از دوزخ است.

۳. زمان پذیرایی، ماه رمضان است که به گفته ی روایات، اوّل آن رحمت، وسط آن مغفرت و آخر آن پاداش است.

۴. چگونگی پذیرایی، شب قدر به گونه ای است که در آن نیاز یک سال مهمانان تأمین می شود و زمین با نزول فرشتگان در شب قدر مزیّن می گردد.

۵. غذای این ماه، غذای روح است که برای رشد معنوی لازم است، نه غذای جسم. لطف غذای این مهمانی، آیات قرآن است که تلاوت یک آیه ی آن در ماه رمضان، همچون تلاوت تمام قرآن در ماه های دیگر است.این مهمانی، هیچ گونه همخوانی و شباهتی با مهمانی های دنیوی ندارد. خداوندِ عالِم و غنی و خالق و باقی و عزیز و جلیل، میزبان انسان های جاهل و فقیر و فانی و مخلوق و ذلیل می شود و می گوید: «من دعایتان را مستجاب می کنم و برای هر نفسی که در ماه رمضان می کشید، پاداش تسبیحی عطا می کنم».

اینفوگرافیک ماه مبارک رمضان در کلام رهبری

رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) می‌فرمایند: «إنَّ لِلجَنَّةِ باباً یُدعی الرَّیّانُ لا یَدخُلُ مِنهُ إلاَّ الصَّائِمُونَ؛ بهشت دری بنام «ریّان» دارد که تنها روزه‌داران از آن وارد می‌شوند». (1)
از آیات و رویات استفاده می‌شود که بهشت درهای متعدّد دارد و هر گروهی از دری وارد بهشت می‌شوند، امّا درهای بهشت مانند درهای دنیا نیست. بلکه درهای بهشت بیانگر اعمال است، یعنی نوع عمل در قیامت درب می‌شوند، کما این که علی (علیه السلام) درباره‌ی جهاد می‌فرماید: «فَإنَّ الجِهَادَ بابُ مِن أبوابِ الجَنَّةِ فَتَحهُ‌ اللهُ لِخَاصَّةِ أولِیَائِهِ...؛ جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند آن را برای دوستان مخصوص خود گشوده است» (2) و امام سجّاد (علیه السلام) درباره‌ی توبه در مناجات التابئین از دعاهای خمسة عشر عرضه می‌دارد: «اِلهی أَنتَ الَّذی فَتَحتَ لِعِبادِکَ باباً اِلی عَفوِکَ، سَمَّیتَهُ التَّوبَةَ؛ خدایا تویی که دری از عفو خود به سوی بندگانت باز کردی و نامش را توبه گذاردی». (3) درهای بهشت یعنی آن وسائل که انسان را به بهشت می‌رساند، روزه، جهاد، توبه اینجا عمل است و در قیامت دری به سوی بهشت است، یک درب مخصوص روزه‌داران است که اسمش «ریّان» است یعنی پر آب و سیراب در مقابل عطش دنیا، خداوند درب سیراب شده از مغفرت و عفوش را به او می‌دهد.

ویژگی‌های ماه مبارک رمضان:

ماه رمضان ویژگی‌های زیادی دارد که ماههای دیگر ندارند که به سه نمونه از آن اشاره می‌کنیم:
1. ماه نزول قرآن است (شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ). (4)
2. ماهی است که شب قدر در آن واقع شده است، شبی که مقدّرات مردم در آن شب تعیین می‌شود.
3. در ماه رمضان جهاد تشریع شد، در سال دوم هجرت هم فرمان روزه آمد و هم فرمان جهاد و اوّلین جهاد مسلّحانه جنگ بدر بود که در هفدهم ماه رمضان واقع شد.
این ویژگی‌هایی که در ماه رمضان واقع شد تصادفی نیست بلکه بین اینها ارتباط وجود دارد، ماه رمضان ماه تربیت است و تربیت بدون تعلیم نمی‌شود و قرآن تعلیم دهنده است و باید قرآن در این ماه نازل شود و بهار تلاوت قرآن باشد، آنها که در این ماه خود را ساختند مقدرات خود را در این ماه تعیین می‌کنند. ماه رمضان و روزه گرفتن جهاد با نفس است و غزوه‌ی بدر جهاد با دشمن است و بدون جهاد با نفس جهاد با دشمن خارجی ممکن نیست.
مردم در مقابل ماه رمضان سه دسته هستند:
1. کسانی که نه قبل از ماه رمضان خود را می‌سازند و نه در ماه رمضان مصداق این جمله می‌شوند که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در جمعه‌ی‌ آخر ماه شعبان فرمود: «...فَاِنَّ الشَّقِیَّ مَن حُرِمَ غُفرانَ ‌اللهِ فی هذَا الشَهرِ العَظِیم؛ براستی بدبخت کسی است که در این ماه بزرگ از آمرزش خدا محروم گردد.» (5)
2. گروهی هستند که وقتی وارد ماه رمضان شدند خود را می‌شویند و در حالی که پاک شده‌اند از ماه رمضان خارج می‌شوند.
3. بندگان خاصّ خدایند که قبل از ماه رمضان خود را می‌سازند و وارد ماه رمضان می‌شوند و ماه رمضان آنها ماه راز و نیاز با خدا و ماه خلوت با محبوب است. لذا در حدیثی از امام رضا (علیه السلام) خطاب به اباصلت که فرمود: اکثر ماه شعبان رفت و این جمعه‌ی آخر آن است تقصیرهایی که کرده‌ای تدارک و تلافی کن و دعا و استغفار کن و تلاوت قرآن بکن و از گناهان خود به سوی خدا توبه کن تا آنکه ماه رمضان که می‌آید خود را برای خدا خالص گردانیده باشی و در گردن تو امانت و حقّ کسی نباشد مگر اینکه ادا کرده باشی و در دل تو کینه‌ی کسی نباشد مگر آنکه بیرون کرده باشی و مگذار گناهی را که می‌کردی مگر این که آن را ترک کرده باشی. (6)
در ماه شعبان باید آماده شد برای ورود در ماه رمضان چون رسول خدا (صلی الله علیه و اله و سلم) فرموده است: «هُو شَهرُ دُعِیتُم فیهِ إلی ضِیافَةِ اللهِ». انسانی که به مهمانی خداوند دعوت شد با لباس پاک وارد آن می‌شود نه اینکه با لباس کثیف وارد مهمانی شود و در آنجا لباس کثیف را بیرون بیاورد و بشوید. باید با لباس تقوا و پاکی وارد ماه رمضان شد تا از فیوضات آن بهره‌مند شد؛ ان شاءالله.

از روایات ما استفاده می‌شود که روزه تمرین برای ترک گناه است. امساک از نوشیدن و خوردنی‌های حلال، تقویت اراده برای اجتناب از کارهای حرام. یعنی چشم هم روزه بگیرد از دیدنی‌های حرام، گوش هم امساک کند از شنیدنی‌های حرام و سایر اعضا و جوارح. بر همین اساس است که بزرگان فرموده‌اند مرحله‌ی اول روزه، کف نفس از طعام با همه‌ی احکام و شرایط فقهی که در بیان فقها بیان شده است، روزه عوام است.
مرحله‌ی بالاتر از این روزه، نگهداری اعضا و جوارح است از گناه و تسلط بر چشم، گوش، زبان و …
مرحله سوم که روزه خاص الخاص است غض بصر از ما سوی الله است. اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِیهِ صِیَامَ الصَّائِمِینَ یعنی این مرحله.
 

حکمت روزه

از روایات ما استفاده می‌شود برقراری خلوص و پاکی و احساس درد و رنج مستمندان - آگاهی یافتن بر فقر خود در قیامت - تمرین صبر در سختی‌ها و تقویت اراده، همچنین در کلام نورانی زهرای مرضیه (سلام الله علیها) که می‌فرمایند: فَرَضَ اللَّهُ الصِّیامَ تَثبْیتاً لِلْاخْلاصِ؛ خداوند روزه را برای تثبیت اخلاص واجب کرده.
 

نتیجه:

از این فرصت استثنایی که خداوند در این ایام خاص برای بندگانش قرار داده می‌توانیم بیشتر استفاده کنیم و با عبادت و بندگی خدا و تلاوت قرآن و قرائت قرآن و ادعیه مخصوص این ایام بتوانیم بواسطه روزه بر درجات معنوی و اخلاقی خود بیافزاییم و مصداقی از آیه خلیفة الله باشیم ان‌شاءالله.

از نگاه دوربین

تصاویری از جشن دهه فجر

تصاویری از جشن دهه فجر (مجموعه نگاه دوربین)

جشن دهه فجر درمجتمع مسکونی پارس جم با حضور فریدون آسرایی ، ساسان کریمی و با مجری گری علی معصومی د...

تمامی حقوق برای مجتمع مسکونی پارس جم محفوظ است . طراحی و پیاده سازی : ساوان

Template Design:Dima Group